Всеки ден едно дете у нас прави опит за самоубийство. Това съобщи завеждащият направление "Психично здраве" към Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ) д-р Михаил Околийски и уточни, че само през миналата година 320 малолетни са посегнали на живота си. Най-малкото от тях е било на 8 години. Статистиката на НЦООЗ показва, че в повечето случаи опитите за самоубийство при деца са неуспешни. Само 5 на сто от тях завършват с трагичен край. Данните показват още, че 80% от случаите на самоубийства са от момичета и едва 20% от момчета.
Малчуганите най-често посягат на живота си заради конфликт в семейството и ниски оценки в училище, а тийнейджърите от несподелена любов и скандали между родителите вкъщи. България е с най-висок дял на успешните опити за самоубийство в Европа, като броят на опитите - най-често сред младите хора, нарастват.
Д-р Михаил Околийски обясни, че в училищата в повечето държави от Европейския съюз се работи по специални програми за превенция на самоубийствата. В България обаче такива програми от години не съществуват, подчерта специалистът. Там на децата се обяснява, че проблемът е временен, да не мисли фатално, че например една любов, която е първа в живота, е много силна, но в определен момент тя ще свърши и човек трябва да продължи живота си, без да се самонарани и изгуби вяра у себе си. В България няма кой да обясни това на децата и учениците и затова животът е като влюбването - преживява се много драматично, човек живее за деня и не мисли за последствията, обясни д-р Околийски.
Докато много малък процент от опитите за самоубийства при децата завършват с трагичен край, то при възрастните в България процентът е много висок. От общо 1700 регистрирани опити за самоубийства през миналата година около 800 души са успели да сложат край на живота си. Причините за подобни суицидни действия най-често са неразбирателство в семейството, показват проучванията на психолозите.
За всеки четвърти българин съществува реален риск да развие някакво психично заболяване, каза още д-р Околийски, като поясни, че това се дължи основно на ежедневния стрес. От НЦООЗ и от Българския Хелзинкски комитет настояха България да изпълни поетите към Европейския съюз ангажименти в областта на превенцията на самоубийствата и на грижата за психичното здраве на обществото. От неправителствената организация обясниха, че предишните правителства не са си дали труд да приемат аналогични програми за предотвратяване на тази зловеща тенденция.
Източник: в. "Монитор" |