© Blagoevgrad24.bg | | Икономическата и социалната интеграцията на ромските общности безспорно е част от европейската политика в дългосрочна перспектива.Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин по време на 11-тото заседание на експертния комитет по въпросите на ромите, което се провежда в София.
Калфин изтъкна, че политиката по отношение на интеграцията на ромите е една от най-важните теми за България. Имаме изграден механизъм за сътрудничество и координация на политиките на държавната и местната власт и неправителствения сектор. Калфин изтъкна, че се прави преструктуриране на този национален съвет, в който се срещат представителите на различните институции.
Като успешна политика на държавата социалният министър определи всички действия, които са свързани с ранното включване в предучилищното и училищното образование. Социалният министър подчерта, че обмислят инициатива, която да свали възрастта, така че от 2-годишна възраст да се влиза в детско заведение.
Това обаче, по думите му, няма да има задължителен характер. Става въпрос и за идея за по-ниски такси или въобще да няма такива. Вицепремиерът изтъкна, че това помага на работещите родители.
Колкото по-рано се включат в училище и се социализират децата, толкова по-малък е процентът на отпадане, подчерта социалният министър.
Той обясни, че медиацията е силно стимулирана политика от съвета на Европа. Имаме различни видове медиатори - това са хора от общността, които най-лесно намират общ език, обясни още Калфин.
Изтъкната бе и жилищната политика по отношение на ромите. Калфин посочи, че на места има много добра политика, на други места обаче резултатите не са такива, каквито биха желатилни.
Той изтъкна, че със Сдружението на общините изготвят наръчник, в който ще бъдат включени местата, където има ромски гета.
Приоритетна политика е и образованието и професионалната квалификация. Калфин заяви, че идеята е да се създадат трайни умения, които да задържат от своя страна трайно ромите на пазара на труда.
В контекста на бежанската вълна Ивайло Калфин коментира, че има значително нарастване на езика на национализма на политици в Европа и подчерта, че темата е деликатна.
Източник: news.bg |