Алергии, причинени от влажното и студено време през есента, имитират бронхиална астма и различни усложнения, но на практика се оказва, че става дума само за временни състояния, които не се нуждаят от антибиотици. Често те дори могат да заблудят лекари с дългогодишен стаж съобщи алергологът д-р Кольо Иванов. Най-често те засягат комплексно цялата дихателна система: носа, трахеята, ларинкса и бронхите. Провокирани са от свръхчувствителност към различни вещества, които проникват по-осезателно в организма в резултат на влажния въздух. Често пъти те са в резултат на редица бактерии, плесени, паразити и куп други микроорганизми, за които този сезон е идеален за размножаване. Особено чувствителни към тях са децата и най-вече учениците.
Този вид алергии трудно се отличават от обичайните простудни заболявания и астмата, но има белези, по които не само лекарят, но и родителите могат да се досетят, че не става дума за тежко заболяване.
Внезапен пристъп на силна хрема, често кихане, запушен нос, предшествани от сърбеж в ушите, са ясен белег, че не става дума за типично простудно заболяване. Затова се препоръчва при такива оплаквания малчуганът да бъде прегледан и от алерголог. Напълно възможно е малкият пациент дори да вдигне температура, която отшумява за ден с традиционните лекарства.
Алергични прояви могат да засегнат ларинкса и трахеята. Заболяванията се наричат алергичен ларингит и алергичен трахеит. При тях пристъпите настъпват най-често нощем и се изразяват в дрезгава, суха и мъчителна кашлица, която намалява сутрин. Лекува се с комбинирани медикаменти за алергия за 14 дни, но следващият есенен сезон тя се появява отново.
При алергичен трахеит дрезгавата кашлица е по-упорита, по-дълготрайна и може да трае с месеци.
Източник: в. "Монитор" |