Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Проф. Анастас Герджиков: Съвременните млади хора са свикнали с по-аудиовизуалния начин на запознаване с информацията
Автор: Йоланда Пелова 10:22 / 25.11.2022Коментари (0)257
©
Съвременните млади хора са свикнали с по-аудиовизуалния начин на запознаване с информацията. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ професор Анастас Герджиков - ректор на СУ "Св.Св. Климент Охридски".

"Нивото тук не е по-лошо от това на най-добрите европейски университети. Ако имате предвид това дали се променят младите хора и дали новите поколения са по-различни, да, има разлика, но тя не е в качеството. Тя е в това, че съвременните млади хора са свикнали с по-визуалния или аудио-визуалния начин на запознаване с информацията, отколкото преди 20 или 40 години. Причината да остане в обществото със заблудата, че съвременното поколение не чете или пък по-малко учи, е в масовостта на висшето образование, която е характерна вече за цял свят. Сега приемаме много по-голям процент от завършващите средното образование, да кажем 70% в цял свят, докато преди са били приемани 20% и естествено, тогава тези 20% са били най-добрите", каза професор Герджиков.

Според ректора на Софийския университет реформите, направени през последните години във висшето образование, са довели до повишаване на качеството. В момента разпределението на средствата в университетите се определя от качеството на образованието, а не от броя на студентите. 

"Висшето образование преди около 15-20 години имаше сериозни проблеми. Тези проблеми произтичаха от това, че през 90-те години нещата бяха доста изтървани. Автономията, която заслужено висшите училища получиха в началото на 90-те години, доведе до това, че липсваше всякакъв контрол и отчетност и това постепенно се преодоля. Най-напред с промените през 2004 година, половината закон беше изменен, а сега през последните 5-6 години с усилията на поредица министри бяха проведени реформи, с които направиха така, че висшето образование не се финансира според броя на студентите, а според качеството. Когато се финансираше според броя на студентите, висшите училища имаха стимул единствено да приемат повече студенти. Това вече от няколко години не е така. С по-малко на брой студенти те получават същите средства, поради което качеството е определящото при разпределението на средствата", обясни той.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: