© Blagoevgrad24.bg | | Производителите на найлонови торбички настояват правителството да отмени задължителната екотакса, която те трябва да плащат от 1 октомври за произвежданите от тях продукти. От следващия месец таксата за всяка една торбичка става 35 стотинки, досега такава имаше само за най-тънките. Засегнати от тази наредба са близо 200 фирми в страната, които твърдят, че ги грози фалит.От Асоциация "Полимери" твърдят, това ще доведе до масови фалити на фирми.
В Пловдив се проведе кръгла маса по проблема, на която присъстваха и депутати.
Мотивът, с който правителството прие промяна в наредбата за определяне на реда и размера на продуктова такса, бе да ограничи потреблението на найлонови торбички, които замърсяват околната среда.
Страната ни е сред най-големите потребители.
Производителите обаче настояват за отмяна или отлагане на наредбата.
Промяна в наредбата може да извърши единствено Министерски съвет. Въпреки това депутати се ангажираха да алармират за проблема, за да не пострада българският бизнес.
От Асоциация "Полимери" изнесоха данни, че при производството на найлонови торбички се хаби много по-малко енергия и те са по-безвредни за околната среда.
В платнените торбички пък имало 64% повече бактерии, а хартиените въобще не били подходящи за опаковане на храни. Данните са на екоорганизации от Канада, а изследването е от 2009 година. |