Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Протойерей Любомир Мишков: Върху заровената църква, най-старият храм, е пораснало дърво 
Автор: ИА Фокус 22:23 / 23.09.2023Коментари (0)646
©
В южния край на Самоков, вляво по пътя за Боровец се е скрила най-старата църква в региона - "Рождество Богородично", известна още като Бельовата църква. Тя е най-старата в региона и е известна още като заровената църква. Това разказва в "Туризмът на фокус" на Радио "Фокус", с водещ Ася Александрова протойерей Любомир Мишков. Той живее в град Самоков от 2017 година и с благословението на негово светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит е нейн предстоятел.

"Бельова църква през векове и през годините е събрала доста история в себе си, тъй като храмът е построен през XII-XIII век върху основи от стар храм от IV век. За жалост храмът по IV век не е отстоял на времето и е бил разрушен, за да може XII-XIII век да бъде отново въздигнат с името "Рождество Богородично" или Бельова църква. Наименованието Бельовата църква идва от това, че хората по предания разказват, че е построена от местен богат човек, който се е наричал от Бельо, и всъщност оттам идва и Бельова църква. Иначе храмът малко е останал видим за жалост. При нашествието на османците местните жители са затрупали храма с пръст, за да се образува като една могила и в тази могила да могат хората да влизат в храма и да отправят молитвите си. Исторически сведения показват, че върху самия храм е растяло дърво."

Около 1657 година църквата е затрупана с пръст. Тя остава действаща до 1712 година когато започва изграждането на митрополитската църква в Самоков. За дълги години тя изоставена покрита с трева и с пораснал бряст на покрива. 

"Може да направите сметка, че оттогава са минали много векове, в които храма останало под пръста, но в крайна сметка е запазен и съществува до ден-днешен като обект от национално значение първа категория до времето 1869 година, когато местният самоковски зограф Никола Образописов с други жители и общественици от Самоков изравят от храма от пръста и всъщност грейва този достолепен старославен храм. През вековете Бельова църква се е установил като храм, който е бил така едно духовно средище на жителите на Самоков.

След  археологическите проучвания, направени 1992-1994 година, се откриват мощите на свети свещеномъченик Симеон Самоковски: "частица от неговите одеяния владишки, частици от неговата патерица и от нетленното му тяло".

"А свети Симеон Самоковски е обесен от османската власт в 1737 година зад "Св. София“ църквата в София, и след три дни престой на бесилото милостиви християни са пренесли тялото му и са го погребали в Белева църква, за да можеш да остане във вековете при нас като наш молитвен покровител и застъпник пред Твореца"

Мощите на светеца са в храма, вградени в самия гроб.

"Храмът е запазен доколкото се може в автентичния си вид". При изравянето са му направени само прозорци, за да може да влиза светлина. Иначе вратата на храма е автентична на храма, тя е дъбова с ковано желязо и по нея още личат изстрели от пушките кремъклийки на османците.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: