© Blagoevgrad24.bg | | Само 10 на сто от българите прилежно си записват разходите, които правят. Това сочи проучване GfK България, представено вчера. Други 4% обаче изобщо не се вълнуват какво харчат, а една трета внимават само в известна степен. Четвъртата група от 54 на сто от анкетираните не си водят статистика, но внимават за разходите си. 60% от нас първо спестяват, а после харчат, а останалите - обратно. Това показват резултатите от проучване, проведено от GfK България по поръчка на компания за бързи потребителски кредити.Според проучването едва една четвърт от българите смятат, че имат добри познания в сферата на финансите и инвестициите, а 49% желаят да научат повече за това как да управляват и инвестират парите си.
Почти 50% от българите не знаят кои са основните индикатори за цената на кредита, а 28% никога не са теглили заем, показва още проучването.
По взетите кредити фиксиран лихвен процент предпочитат 66% от анкетираните, но едва половината от всички участници в проучването знаят, какво означава това условие в договора им. Освен това всеки трети от запитаните е посочил, че не знае какво означава ГПР, а 31% от тях са дали погрешно определение за индикатора. Въпреки това, заедно с лихвения процент, ГПР е един от основните критерии, които потребителите вземат предвид преди да теглят кредит. За 73% от българите най-важно е да разполагат с повече информация за финансовите си права, докато две трети смятат за най-важно да знаят към кого да се обърнат, когато имат проблем кредитора си.
"Главно хора на възраст 25-45 години, живеещи в София и регионалните градове, проявяват желание да научат и разберат повече за това как да управляват личните си финанси, как да пестят и инвестират и как да заделят за пенсия. Според проучването младежите на възраст 18-24 г. притежават най-малко опит в управлението на личните си финанси и проявяват интерес към темата за повишаване на финансовото си образование", каза Мирослава Георгиева от GfK България.
Източник: в. "Монитор" |