Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ректорът на Лесотехническия университет: Основната заплаха за българската гора е нахлуването на партийно-политическата партизанщина
Автор: Цоня Събчева 23:09 / 23.02.2025Коментари (0)235
©
Лесовъдите имат огромен принос за природата на България, за гората, за въздуха, за водата и за биологичното разнообразие. Това, което виждаме около нас като горски екосистеми, не е само природна даденост. То е резултат на повече от 100-годишен труд на лесовъдското образование. Това каза ректорът на Лесотехническия университет доц. Христо Михайлов в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“. Тази година лесовъдското висше образование в България отбелязва 100-годишен юбилей.

Лесотехническият университет задава най-високи стандарти в отношението към българската гора, както на европейско, така и на световно ниво, заяви неговият ректор. "В Лесотехническия университет се намира единственият факултет и единствената специалност, която изучава горските системи, и подготвя практици, които да полагат своите знания и умения“, посочи той.

Горите днес са източник на много блага, не само източник на дървесина. "Преди всичко трябва да подчертаем техните основни екологични функции, които все повече ще се задълбочават в бъдеще. Това поставя пред нас много високи изисквания – постоянно да сме в крак с предизвикателствата на времето, да следим тенденциите в горите“, обясни доц. Михайлов.

По думите му състоянието на горите в България е много добро, но тенденциите през последните години не са особено благоприятни. "Проблемите на горите не се ограничават само в държавните граници. Те са континентални, глобални и човечеството трябва да бъде много по-загрижено за тях“, смята експертът.

Върху горите влияят редица природни фактори – ледоломи, снеголоми, ветроломи, но човешкият фактор е най-силен, подчерта доц. Михайлов. 95% от всички пожари в горите на България са причинени от човешка небрежност и невнимание. Миналата година те засегнаха над 100 000 дка гори, посочи той. "Това е много сериозен проблем. Проблем са и различни заболявания от насекоми и гъби. Проблем има и със съхненето на горите, особено иглолистните, които са на по-малка надморска височина“, изброи експертът.

Основната заплаха за българската гора според него обаче е "нахлуването на партийно-политическата партизанщина“. "Тя се изразява в толериране на местни грешни практики и бизнеси, на неграмотни и некадърни служители в системата за сметка на отлично подготвените наши кадри. Свързано е с брутална и пряка намеса за кадруване в горския сектор. Свързана е със замитането под килимите на редица порочни практики. В ъгъла са поставени и горските инспектори, и редица лесовъди с чисто, неопетнено име. Това са тревожни процеси и обществото ни трябва да бъде будно“, призова Христо Михайлов.

Той посочи, че за първи път в 120-годишната история на горската администрация Изпълнителната агенция по горите е оглавена не от лесовъд, а от неспециалист. "Това е недопустимо! Това е тежък грях към българската гора и към българската лесовъдска колегия, особено на 100-годишнината на висшето лесовъдско образование в България“, подчерта ректорът на Лесотехническия университет.

Според него е необходимо горите в България да бъдат обособени в самостоятелно ведомство и то да бъде първостепенен разпоредител с бюджетни средства. Само по този начин ще се избегне политическо влияние и "партийно-политическа партизанщина“ в сектора, смята доц. Михайлов. "Горите и процесите в горските територии на Република България трябва да бъдат оставени в ръцете на професионалисти. Откакто горският сектор отпадна от абревиатурата на Министерство на земеделието, редица проблемни процеси се задълбочават катастрофално и главоломно.“

Държавническо отношение към българските гори и дивеч в последните десетилетия няма. "Това е индикатор за посоката, в която вървим, дали сме постигнали баланс на интересите между обществото, природата, гражданите, ползвателите. Аз смело мога да кажа, че все още сме изостанали от реформите в тези посоки“, коментира доц. Михайлов.

На територията на страната в момента действат 30 ловни стопанства. По-малко от половината от тях обаче се стопанисват добре, посочи експертът. "Върху част от тези ловни стопанства се оказва натиск не само от партийната партизанщина, а и от ловната олигархия на България, която също така кадрува, влияе, въздейства, без да има абсолютно никакви компетенции и професионализъм“, заяви Христо Михайлов.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Войната в Украйна
Зима 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Концесия на летище "София"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: