Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ритуалът "Джамала" води началото си от древни времена, но оцелява до днес
Автор: Живко Кръстев 12:52 / 18.01.2024Коментари (0)573
©
Ритуалът "Джамала“ води началото си от древни времена, спиран и възстановяван през годините на комунизма, преживял пандемията, но въпреки всичко оцелял и до днес. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ организаторът на събитието Стивън Ангелов. "Решихме с моя приятел, съорганизатор Божидар Димитров, да възстановим този ритуал. Няма как, трябва да го има, ходи ни се. И решихме да се хванем и да го организираме. И интересът към него се възобнови.“

По думите му празникът "Джамал“ е мъжки празник и е част от зимните маскарадни игри в България. Легендата разказва, че преди много години е имало много голяма суша и жителите на селото  страшно се отчаяли. Но от планината се спуснало мистично животно, незнайно и невиждано, жителите го последвали. Стигайки до селския мегдан животното започнало да скача и играе. Хората, въодушевени от видяното, започнали и те да скачат и играят. Прогонили злите сили от радостта, плодородието се завърнало, цялата година била пълна. И оттогава чествали това събитие в ритуала "Джамал“, както се е казвало и самото мистично животно. Оттам тръгва традицията да се чества този празник през януари месец

В ритуалът  се пресъздава една сватба с различните персонажи в нея, отделно има и кукери, представляващи митични създания, разказа още Стивън Ангелов, като той добави, че участниците в ритуала в различните райони се наричат по различен начин – бабугери, мечкари. "Сватбата тръгва рано сутринта, има булка и младоженец, поп, има свекър, свекърва, кум, кума, бръснар, доктор, мечкар, клисар. Всеки от групата изпълнява различна роля. Имаме водачи – ние се редим на две колони, единият водач води едната, другият – втората колона, третият водач води децата в колона между големите. Имаме доста деца.“

"Почнахме от нулата, всичко беше изпепелено. Нямаше здрави неща, много малко от костюмите бяха горе-долу запазени. Всеки малко по малко даде от него, сам си направи дрехи. Ако не бяха ни помогнали и другите хора, участващи в ритуала, нямаше да успеем,“ разказа още Стивън Ангелов.

Според него във всички градове има млади хора, които са будни и участват в развитието на общността. "Точно в тази сфера на кукерство и останалите ритуални мъжки игри е много по-развита в по-малките общности, а не в големите градове, като София.“

Празникът  ще се състои на 20 януари от 15.30 в Долни Богров. "Молбата ми е всеки да спазва традицията, дори и да не може да участва, нека дойде на празника, за да може традицията да се поддържа, да има повече амбиции, да може хората да стават все повече  и това нещо да им стане като закон,“ заключи организаторът на събитието Стивън Ангелов.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: