Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Росен Желязков за Десислава Атанасова и Венецианската комисия: Тя участва в лично качество, има богат парламентарен опит
© Булфото
"Лицето, което участва във Венецианската комисия не е нужно да бъде юрист. Не е нужно да има качеството на конституционалист, не е нужно да бъде член на съд, да е бил съдия, да е бил адвокат. Това може да е експерт, който да има опит в съответните релевантни на работата на тази комисия дейности. Това е свързано основно с изборното законодателство, с въпроси, свързани с конституционния ред, въпроси, свързани с референдуми. Това може да бъде народен представител, но с много широк хоризонт на познанието по обществени дейности, свързани с демокрацията чрез право. 

Госпожа Атанасова е предложена заедно с господин Белазелков не само заради това, че са конституционни съдии, а госпожа Атанасова има богат парламентарен опит и това ни е водело". 

Това заяви министър-председателят Росен Желязков от парламентарната трибуна по време на участието си в парламентарния блиц контрол в отговор на въпрос, поставен от народния представител Радостин Василев от парламентарната група на МЕЧ относно избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. 

"Този въпрос предизвика полемика, която е контекстуална в режима на политическото противоборство, а не е свързано с по-доброто отношение, познаване, както и на възможностите на такива институции като Венецианската", каза от парламентарната трибуна премиерът. 

Той посочи, че Венецианската комисия е консултативен орган към Съвета на Европа, в който членуват множество държави, сред които и Руската федерация.

"В този орган не се приемат актове, не се вземат решения, а участието на всяка една от държавите, не само от Съвета на Европа, могат да участват и трети държави извън кръга на държавите, членуващи в Съвета на Европа, участват лица, експерти, критериите за които не са свързани на тяхното професионално битие към момента. Това не е платена позиция, това е позиция, която лицето, което е член на тази европейска комисия на "Демокрация чрез право" участва в качеството си на лице чрез опит", обясни премиерът. 

"Това лице не е представител на държавата. То участва в лично качество. Процедурата не е разписана никъде. Има един прецедент, ако не се лъжа от 2000 година, когато по повод изпращането на наш представител тогавашният министър на външните работи Надежда Михайлова, мотивирайки, че няма процедура прави едно предложение, което се облича с решение на Министерския съвет. Тази процедура като прецедент се спазва и понастоящем", каза той.

Още по темата: общо новини по темата: 211
07.02.2025 Гроздан Караджов: Очакваме следващия медицински хеликоптер между 17 и 25 февруари, третият пристига през март
06.02.2025 Социологията сочи: Борисов ще успее да се договори и да сформира тематични мнозинства за бюджета и регулаторите
06.02.2025 Бяха разгледани възможностите за засилване на двустранното сътрудничество между България и Италия
06.02.2025 Борисов за назначенията от кабинета: Това си е работа на премиера, всички те са съгласувани
06.02.2025 Левон Хампарцумян: Най-вероятно има манипулация на данните в Министерството на финансите
05.02.2025 Назначени са шестима заместник-министри
предишна страница [ 1/36 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
51-ото Народно събрание
Световна черна хроника
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: