© Blagoevgrad24.bg | | Едва един от десет български младежи, които завършват висше образование, обмислят да започнат собствен бизнес. Това показват заключенията от паралелното проучване на Българската стопанска камара, проведено сред работодатели и студенти, за нагласите и очакванията на двете страни за успешна професионална реализация.В същото време 86% от анкетираните изразяват готовност да се преместят миграция в друг град или държава, за да намерят работа.
Над 70% от кандидатите разчитат на съдействие от роднини и познати за намирането на първа работа, показват данните от изследването.
Половината от анкетираните младежи пък посочват, че следят обявите за работа и се опитват да установят директна връзка с потенциални работодатели. По-малко от 30 на сто разчитат на подкрепа от Бюрата по труда.
Само 17% от анкетираните са склонни да се явят на конкурси и изпити, за да получат желаната работа, показват данните от изследването на БСК.
"Младите хора нямат мотивация да започнат собствен бизнес след дипломирането", коментира Томчо Томов при представянето на изследването.
"Само 8% от анкетираните мислят в тази посока. Най-много са младежите, които смятат да продължат образованието си (75%) или да изчакат с търсенето на работа (62%)", коментира той.
"Страната ни е на последно място по инвестиции на публични средства в образованието и единствената с по-малко от 4 на сто от Брутния вътрешен продукт за образование", заяви изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
Според него, сред останалите европейски държави България е единствената страна, която отбелязва регрес в средствата за образование - през 2005 г. са заделени 4,2%, а през 2012 г. - 3,8%.
Лидер в Европа по инвестиции в образованието е Дания, която отделя 7,9% от БВП. Сериозен напредък отбелязва Ирландия, която през 2005 г. е инвестирала в образование 4,5 на сто от своя БВП, а през 2012 г. - 6,1%.
По дял на частните разходи за образование България е над средното за Европа ниво със 17 на сто. С по-висок дял в тази област са Великобритания, Кипър и Холандия.
"Това е ясно послание, че бизнесът и гражданите осъзнават необходимостта сами да инвестират в образование и квалификация, като по този начин компенсират дефицитите в образователната система у нас", коментира Божидар Данев.
Той допълни, че през последните 10 години нараства делът на частните учебни институции - от 2 на сто през 2003 г., на 10% през 2013 г. "Тенденцията за разкриване на частни учебни заведения се случва на фона на закриването на обществени такива", допълни Данев. Статистиката показва, че през 2003 г. в България е имало 6534 учебни институции, а десет години по-късно броят им намалява с почти 30 на сто и достига до 5067.
Източник: btv |