Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ще се преборим ли с антибиотичната резистентност
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 08:45 / 14.08.2024Коментари (0)1044
©
Антибиотичната резистентност е голям бич на нашето съвремие. На световно равнище това е третият причинител за смъртност след раковите и сърдечносъдовите заболявания. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Неспособността хората да се справят с бактериални инфекции, които може да са функция на различно протичане на заболяване или вътрешноболнична инфекция, е резултат от резистентността към антибиотици. Проблемът е много сериозен, тъй като се отнася за всички сега съществуващи формули на лекарствените продукти.

Мерки за ограничаване употребата на антибиотици се прилагат в целия свят, включително и в България, отбеляза тя. "Но по-големият проблем е, че нашият организъм се среща с антибиотични формули косвено, консумирайки месо и много животински продукти. Животинското месо е силно третирано и може би по-голямата част от резистентността на човешкия организъм идва по този начин. Продуктите, които ние консумираме, идват от животни, лекувани с антибиотици и нашата имунна система ги разпознава и приема като враг, с който да се бори“, обясни доц. Тодорова.

Пробив в разрешаването на този проблем идва по две направления. "Изкуственият интелект изчислява вероятността ние да сме срещали даден антибиотик и да изградим резистентност. Вторият начин е чрез една нова технология, която изследва първите успешни антибиотици от 50-те години на ХХ век. Учените успяват да изолират действието на специални сегменти от тях – макролони, и установяват, че те са все още ефективни в унищожаването на бактерии. Те се връщат към този тип класически формули на антибиотик, за да подсилят функцията на макролоните“, поясни Мариана Тодорова.

Напредъкът при проследяването на генома и впрягането на капацитета на изкуствения интелект в изследването на тези формули може да ни помогне да преоткрием стари решения, като ги подобрим, и те да бъдат ефективни, коментира футурологът.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: