© Impact Press Group | | В момента всички храни поскъпват и това неизбежно ще се отрази върху цената на хляба, която също ще тръгне нагоре. Това каза вчера Марияна Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Насъщният у нас е най-евтин в цяла Европа, уточни тя. По последни данни килограм хляб при нас е бил 1,20 лева, докато в съседна Гърция за самунче от 500 г комшиите плащат по две евро. Освен това там данъкът добавена стойност е 7%, докато ние дължим по 20 на сто. Евтинията е една от причините да няма опасност от внос на хляб у нас, въпреки че вече направиха такива опити в Разград. Кукушева препоръча също така търговските вериги да намалят надценката върху хляба, защото в момента тя е между 20 и 40 на сто. Ниската себестойност на хлебните изделия се получава само заради евтиния труд у нас, всички останали консумативи са на нивата в Европа каза още тя. Междувременно вчера стана ясно, че търговската верига Lidl ще продава до Великден яйцата на цена от 29 стотинки. "Двама големи птицевъди последваха призива на министър Найденов и смъкнаха с 4-5 ст. цената, на която ни доставят яйцата, ние също намалихме част от надценката и в крайна степен получихме тази стойност, каза шефката на Lidl за България Милена Драгийска.
Министър Мирослав Найденов лично обяви за решението на немската компания по време на дискусията за създаването на хранителна банка у нас. Премиерът Бойко Борисов стои твърдо зад инициативата у нас да има действаща хранителна банка, каза аграрният министър. По негово предложение към Министерския съвет се създава работна група, която ще работи по законодателството и механизмите за работа на хранителната банка. Четири министерства ще участват в тази комисия. Държавата ще подкрепи създаването на хранителните банки чрез експертизата, с материално-техническа помощ, предоставяйки евентуално и сградния фонд, с логистична подкрепа и чрез контролните си функции, каза земеделският министър. Има възможност празните складове, които сега се продават, но никой няма интерес към тях, да бъдат дадени на банката, вместо да се наемат и изграждат нови, уточни Найденов. На практика в момента се подпомага унищожаването на храни, като се дават около 10 млн. лева помощ на екарисажите, вместо тези храни да отиват при нуждаещите се българи. Тенденцията е обаче унищожаването на храни да поскъпне, защото средствата са наполовина от предишни години, което ще принуди екарисажите да вдигнат таксите за бизнеса и общините. Да се създаде лоби, което да подкрепи създаването на хранителна банка, препоръча още Найденов.
След 2014 г. в Европейския съюз няма да има програма "Храни за бедните", на която сега разчитат около 200 000 българи. Въпросът с опрощаването на ДДС върху храните с изтичащ срок остава отворен, стана ясно след изказването на зам.-министъра на финансите Владислав Горанов. Трябва по-скоро да се помисли върху това как да се регулира бракът и да има естествени стимули, за да не се бракуват храни, смята той. Горанов е категоричен, че ДДС не е пречка да се даряват стоки за хранителната банка.
Източник: в. "Монитор" |