© Вulfoto | | Най-лоши са зъбите на децата и младите българи до 35 г., алармира д-р Анета Бояджиева. Тя среща тревожно множество от кариеси и ортодонтски аномалии при малките пациенти. "Няма кой да следи децата", споделя с притеснение стоматоложката пред "Стандарт".Оказва се, че изкривените захапки са вследствие на недоглеждане от страна на родителите. Обективната причина - до късна възраст децата са с биберони в уста.
"Когато видя такова нещо по улиците, а то е често срещано, казвам на родителите да не го правят, а те ми се чудят. Някои приемат съвета ми и се интересуват защо, а други отвръщат: "А, да добре...", и не обръщат особено внимание", тревожи се д-р Бояджиева.
Преди 20 г. е било голяма рядкост да се умъртвява току-що изникнал зъб на 12-13-годишни, а сега това е редовна практика.
"Случвало ми се е дори при 10-годишни", разкрива д-р Бояджиева. "Положението с децата ни е много смущаващо. Зъбите на целия български народ са зле!", не крие стоматологът.
Д-р Бояджиева допълва, че за децата е много важно да се извършва редовна профилактика, затова препоръчва силанизирането - безобидни лакове, които попълват фисурите (б.а. грапавините) на зъбите с цел механична защита. Това е единствената профилактика, която се прилага в момента.
Другата основна профилактика за децата е, разбира се, редовното миене на зъбите. Родителите трябва да възпитат този навик още от ранна възраст. "Първо, търкане с пръстче, после - с четка за тези след 2 г.", съветва д-р Бояджиева.
Що се отнася до зъбите на младите хора от 18 до 35 г., практиката на стоматоложката показва, че то никак не е розово.
"Виждам как на всеки 10 г. зъбите на хората се влошават от гледна точка на кариесите, но и не само. Наблюдават се лигавични заболявания - най-вече пародонтопатиите. Преди те бяха по-голяма рядкост", отбелязва тя.
Многото кариеси, масово при млади хора, и пародонтопатиите (възпаленията, джобовете и пр.) се задълбочават поради лоша хигиена. Нездравословният начин на живот и средата също са фактор. Но, оказва се, на първо място е генната предразположеност, след това са средата и начинът на живот. |