© | Капковата система от край време се е превърнала в предпочитан метод за напояване от дребните стопанства и любителите градинари. Тук ще разберем какво подтиква хората да изберат именно този начин на напояване и какви са неговите предимства. Какво представлява капковото напояване
Капковото напояване е напоителна система с ниско налягане и малка консумация на вода, която е подходяща за всякакъв вид градински насаждения. Начинът на работа се състои в бавно подаване на вода директно в почвата и най-вече около корена на самото растение. Високата ефективност на едно капково напояване е в резултат от два основни фактора. Първият е, че водата намокря почвата преди да се изпари или изтече, както се случва при поливането с маркуч. Вторият фактор, е че се напоява най-важната част от растението, а именно неговите корени.
Капковите напоителни системи са изключително лесни за проектиране и монтиране. Основните им съставни части са висококачествени маркучи за капково напояване, фитинги и филтри. Съществуват и така наречени аксесоари за капково напояване като въздушник, регулатор за налягане, фиксиращо колче и други.
Тук ще представим няколко любопитни факти за всички градинари - за това как се използва този вид система най-ефикасно. Информацията може да бъде определена и като стандарт за този метод.
За да използвате системата пълноценно е необходимо налягането на водата да е между 0.5-2.0 бара. При по-ниско налягане няма да получите разчетна норма на поливане, а при по-високо трябва да се ползва регулатор на налягането, за да бъде намалено до нужното ниво.
Ако теренът има разлики в надморската височина от над 1.5 метра, задължително използвайте регулатор за налягане.
Видът на почвата също е от значение при изграждането на система за капково напояване. За повечето видове почви, външен капкообразувател с дебит 2.0л/ч е напълно достатъчен. За по-песъчлива почва използвайте дебит от 4.0л/ч.
Обикновено за едно растение поливане от 1 или 2 капкообразователя е достатъчно. Ако растението е по-голямо, ще са нужни повече, за да могат да го напояват достатъчно добре и обратното, ако растението не обича прекалено влажно, задължително използвайте един капкообразувател. Като препоръка можем да каже, че винаги е по-добре да използвате поне два капкообразувателя, защото понякога се случва единият да се запуши. Минималното разстояние, на което трябва да бъдат разположени капкообразувателите е 450 мм, а като препоръчително може да посочим 600мм.
В зависимост от вида на производството и средствата, с които разполагате можете да избирате между два вида маркучи. Едносезонните маркучи са подходящи при отглеждането на зеленчуци и цветя. Те са по-евтини като вариант, но имат и по-кратък срок за експлоатация. Многосезонните маркучи са изключително качествени и устойчиви, което определя и по-високата им цена. Най-често се използват за напояване на лозя, овошки и други трайни насаждения.
Какви са предимствата
Капковото напояване несъмнено е един от най-ефикасните методи за напояване на почвата. Ето кои са и причините за това: - Минимално изпаряване и ниска консумация на вода. - По-ниски разходи за водоснабдяване. - Напояване директно в най-важната част от растението, а именно неговия корен. Това действа и като превантивна мярка срещу плевелите. - Лесно преустройство на системата в зависимост от нуждите растежа и разпространението на растенията. - Спомага за редуцирането на гъбичните заболявания при растенията, които се появяват в следствие на прекалено влажна среда. - Прецизно поливане, което намаля ерозията и оттичането.
В заключение
Все повече стопанства инвестират в капково напоителни системи, за да отговорят на изискванията на еврофондовете и да се справят с климатичните предизвикателства у нас. За висококачествена продукция, напояването и интегрирането на хай-тек системи е ключов фактор. |