Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Стоян Иванов, майстор на кавали и гайди: Инструментът трябва да има характер, тогава има душа
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:09 / 24.04.2024Коментари (0)1235
©
Майсторенето на кавали и гайди е стара българска традиция, чието начало се губи назад във времето, като традицията винаги се предава от баща на син. Това каза в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“ потомственият майстор на кавали и гайди Стоян Иванов.

По думите му традицията на потомствените майстори започва от Беломорска Тракия, където двама майстори са изработвали музикалните инструменти – Диньо Тонев и Иван Тонев. "Следващият майстор, който е живял и в съвременна България, е Иван Тонев, който носи занаята и го предава на нашия велик майстор Слави Иванов. След това е баща ми Георги Славов и сега съм аз. Нашият занаят винаги се предава от баща на син и на никой друг.“

Отговорността е изключително важна за изработката на инструментите, за постигане на автентичното им звучене, разказа още майсторът, като добави, че това се научава с времето. Тембърът, звученето, верността, качеството на инструмента са важните качества, които правят музикалния инструмент качествен. Последователност, упоритост, редовна работа с инструментите, постоянно пребиваване в работилницата и близостта между учител и ученик пък са качествата, които притежават добрите майстори на народни инструменти. "Майсторът влага неговото виждане, душата си в инструмента. Както се казва: инструментът трябва да има характер, тогава има душа.“

Стоян Иванов разказа още, че е задължително да можеш да свириш на инструментите, за да можеш да ги тестваш и да изискваш от тях определени неща. "Инструментът трябва да отговаря на здравина, външен вид, звучене, вярност, тембър и най-накрая трябва всичко да е събрано в едно. Инструментът трябва да ти е готов в мисълта – да знаеш как ще звучи, какво търсиш, и после се материализира всичко,“ уточни той и разказа, че и дървото за направата е много важно и често пъти се обикаля и се избира измежду много дървета.     

За да станеш майстор на народни музикални инструменти отнема много време и усилия, сподели още Стоян Иванов, като сподели, че има много тънкости в занаята, които изискват бавна и пипкава работа. "Всяко дърво е различно и всеки инструмент има характер и изисква различна настройка. Трябва да му дадеш всичко от себе си, да разговаряш с него, да го усещаш какво иска. И накрая той дава всичко от себе си, израства.“

Важното е да се свири после на тези инструменти, категоричен е той, "Особено като свири майстор, там нещата стават още по-добре – той влага неговия майсторлък, и майсторлъка на инструмента, и се получава нещо страхотно,“ подчерта Стоян Иванов.

Калина СВЕЖИН






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: