Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Студентка по журналистика се отърва на косъм от опит за измама в социалните мрежи
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:06 / 26.04.2023Коментари (0)323
© Bulgaria ON AIR
Все по-активни стават измамниците в интернет. Атакуват на случаен принцип социалните мрежи и електронните пощи с предложение за участие в измама с цел да получите милиони.

Радина е студент по журналистика в Университета за национално и световно стопанство. Преди седмица получава съмнително съобщение в Instagram, в което ѝ предлагат да бъде съучастник във финансова измама.

"Получих съобщение в социалните мрежи - човекът отсреща се представи като регионален директор на конкретна банка в чужбина. Ставаше въпрос за непотърсен депозит. Идеята му беше да се представя за наследник на покоен клиент, защото споделям неговата фамилия и след това като се извърши процедурата да си разделим парите наравно", разказа Радина пред Bulgaria ON AIR.

Разглеждайки профила, от който е получила съобщението, тя се усъмнява дали това не е опит да бъде измамена. Експертът по киберсигурност Красимир Коцев преди дни също получава подобно съобщение във Facebook. 

"Очевидно е, че този имейл е фалшив, никой няма да ми даде пари безплатно. Ако някой наистина много настоява да ви даде едни пари или златни кюлчета безплатно, то накарайте този някой да ви изпрати личен документ, с който да се идентифицира, направете видеоразговор с него, поговорете с някого, който е по-осведомен от вас и разбира от тези неща, да ви даде съвет", коментира Коцев.

Онлайн измамите в социалните мрежи зачестяват.

"Към днешна дата TikTok, Instagram, Facebook се използват активно за достъп до жертвите на хакерите, като всъщност целта е те да не могат да разберат, че зад този профил всъщност стои злонамерен човек", посочи експертът.

Киберизмамниците подбират на случаен принцип жертвите си, макар и съобщенията да изглеждат на пръв поглед персонализирани. Те често имат граматични грешки, защото текстът е генериран чрез софтуер.

Социалните мрежи са примамливи за измамниците, защото там могат лесно да създават безброй фалшиви профили, без да потвърждават самоличността си и да достигат бързо до хиляди потребители.

"Обикновено в тези профили няма да видите снимки с техни приятели от различни събития и мероприятия, няма да видите легитимни публикации на стената им, например с коментари от реални хора. Отваряйки профила, много често ще видите, че там няма снимки или почти няма снимки, профилът е с много странно име, изглежда сякаш този профил е създаден току-що", обясни Коцев.

Името и домейнът на адреса невинаги са достатъчни доказателства за потвърждаване легитимността на потребителя, а механизмът за защита на електронните пощи и социалните платформи отнема време да премахва профилите на измамниците. За защита на данните в профилите ни Коцев съветва често да сменяме паролите си.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: