Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Светослав Христов: Заради политически ходове България загуби част от пазарите си на зърно
Автор: ИА Фокус 14:16 / 22.04.2023Коментари (0)544
©
Решението на правителството за спиране вноса на зърно от Украйна ни удовлетворява. Това каза в предаването "Нюзрум" на Радио "Фокус" Радослав Христов – председател на Тракийски съюз на зърнопроизводителите. Стъпката на нашето правителство, според него е нормална, след като още през септември миналата година те алармират за проблема, имаше и писани декларации до ЕП. Редно е да бъде защитен първо националният интерес, а после и интересите на ЕС.

В момента обаче се влиза в спор с преработвателите на слънчогледова продукция в България, които се притесняват от фалити.  

Според Христов няма причина те да се притесняват, тъй като "когато цифрите говоря и боговете мълчат". "Те твърдят, че имат капацитет да преработват 3 млн. тона зърно на година, но ако се погледне през годините ще се види, че през миналата година те са преработили 2 млн. това, предишната - пак толкова и не са фалирали. Ние тази година сме осигурили 2100 млн. тона, което е достатъчно количество. 3 млн. тона е техният максимален капацитет.  И нека да не манипулират и лъжат хората. Те имат да преработят до новата реколта 1 млн. тона. Мога да кажа - изберете българското, а колкото до цените - те са толкова, колкото и на борсата", добави Христов. 

Той обясни още, че в момента договорите на преработвателите са на 550 евро, или 1100 лева на тон слънчоглед. "На нас ни предлагат  750 лева, или с 30% надолу. Защо на украинския слънчоглед се дава такава цена, а на нашия по-ниска", пита Христов.  

По тази причина зърнопроизводителите подозират, че има някаква международна политическа игра и схема.  

В отговор на многото анализатори, които се опитват да говорят по темата Светослав Христов поясни, че миналата година те са останали с преходен остатък от около милион и половина тона пшеница. Всичко това заради някои политически ходове на управляващите и по-точно на Асен Василев и неговата забрана за износ на зърно. 

"Произведохме над 6 млн. тона, останаха 8 млн. тона. Вие мислите ли, че това количество може да се изтъргува за един ден, или месец? Не може. Максималният капацитет на България като потребление и като експорт е около 800-900 хиляди тона на година. Много неща ме притесняват. Но ако в момента преработвателите продължат да работят на пълни мощности и предпочитат българската стока, и ако търговията на пшеница се раздвижи и се освободим от складовите наличности, няма проблем. Притесненията ни обаче са, че продукцията от миналата година трябва през месеците април и май да се реализира, а до август слънчогледа да бъде преработен и изнесен. Един от проблемите ни миналата година беше, че България загуби част от пазарите ни -  Испания, Португалия и Италия. Там в момента се продава украинско зърно", добави Светослав Христов.

Той съобщи още, че ако ЕП не преработи регламента, касаещ украинското зърно, то много скоро те ще бъдат в Брюксел на протест.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Мобилните оператори вдигат месечните абонаменти
План за възстановяване и устойчивост на България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Нов пожар в Благоевградска област! Огън гори между Стара Кресна и сими
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: