© Blagoevgrad24.bg | 14-годишен гимназист е приет през нощта в спешно отделение в Благоевград, след като изведнъж изпаднал в детска невроза. Момчето се приготвяло за сън, когато неочаквано изпаднало в нестабилно състояние, страхувал се най-вече от тъмнината, дразнели го дори познатите му предмети в стаята, изпитвал силна тревога, предаде struma.bg. Майката на тийнейджъра, който е отличник математик, предприела бързи мерки за овладяване на поведенческата криза. Момчето е транспортирано до спешно отделение на благоевградската болница.
Проведена е консултация за овладяване на тревожното разстройство, момчето било с ясни спомени за личните си данни, но имало рязка промяна в поведението му. Според лекарите се касае за нервно-психичен проблем, насочен е за допълнителни консултации. "Адаптация към условията на учебно-възпитателния процес, чиито изисквания непрекъснато се завишават, обкръжаващата среда и формирането на личността на тази възраст са предпоставка за детските неврози", поясни директорът на МБАЛ - Благоевград д-р Митев.
Най-често застъпените фактори за възникване на неврофункционалните разстройства са психичното натоварване и нерационалният дневен режим, неправилният възпитателен подход и променливото отношение на родителите към детето, допълни още болничният директор.
В проучване на здравните експерти е установено, че почти половината деца изживяват страхова нагласа. Статистиката сочи, че невротичните разстройства се установяват при 31% от момчетата и 28% от момичетата, децата най-често срещат трудности в общуването със своите връстници.
Фактите показват още, че близо 40% от децата страдат от неспокоен сън, а 2/3 от възрастните (родители, учители и други) прибягват до агресивни действия - викове и забележки, за да контролират поведението на децата.
Нервните разстройства при определени условия могат да станат причина за промени в характера и реактивността на поведението. |