© Blagoevgrad24.bg | | Студентите вече ще могат да гледат лекциите на професорите, които им преподават през интернет. Това предвижда стратегия на просветното министерство за развитие на дистанционното обучение в родните университети. Проектът на МОМН е одобрен за финансиране по еврофондовете миналата седмица, съобщи вчера просветният министър Сергей Игнатов по време на кандидатстудентската борса за етнически българи, живеещи в чужбина. 10 млн. лв. са одобрени от комитета за наблюдение по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", обясни министър Игнатов. Средствата са насочени за развитието на дистанционното обучение. "По мое мнение дистанционното обучение ще отиде в историята.
То ще бъде заменено от онлайн обучение", смята просветният министър. Според него контактното и електронното обучение ще бъдат напълно противопоставени: "Различното е, че вече студентите ще могат да наблюдават лекциите на своите преподаватели през интернет. На практика през компютъра контактът с преподавателите може да бъде дори по-редовен за студентите, които често пропускат да посещават аудиториите.
Всеки университет ще може със собствен проект за електронно обучение да кандидатства за отпуснатите от ЕС 10 млн. лв. Така дистанционната форма ще има различно лице във всеки ВУЗ, предвиждат от МОМН. Очаква се първите онлайн лекции да тръгнат в края на следващата учебна година.
Според министър Сергей Игнатов електронното обучение ще помогне и на работещите студенти в цялата страна.
Почти всички студенти работят и учат, затова задължителната литература трябва да се включи в електронните архиви на университетите, призова Игнатов. До момента книги пред компютъра могат да четат студентите на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и на Нов български университет.
Източник: в. "Монитор" |