© Blagoevgrad24.bg | | Всеки пети работещ страда от тревожност, депресия и стрес. Това показва доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Негативните психични състояния рефлектират върху производителността на труда на хората и това е проблем, който трудно би могъл да се преодолее от самите компании и техните мениджъри, се казва още в доклада на европейските експерти. Данните показват, че между 30% и 50% от хората отсъстват от работа заради влошено емоционално състояние.
От организацията смятат, че е необходимо да се търси нов подход при справянето с този проблем, като се редуцират факторите на стрес на работното място. Експертите препоръчват да се намали несигурността и напрежението сред служителите, като се прекрати практиката за неоснователни уволнения. Освен това мениджърите трябва да се фокусират върху подобряването на условията на труд, да въведат системен мониторинг на причините, водещи до отсъствие от работа, както и да вземат мерки за ограничаване на конфликтите между хората на работното им място.
Депресията е сред водещите причини за нетрудоспособност, финансови проблеми и фатални инциденти. Прогнозите на Световната здравна организация са, че емоционалните разстройства ще са втората причина за заболеваемост сред населението независимо от възрастта, социалния статус и финансовите възможности.
Около 40% от европейците страдат от психични и неврологични заболявания, а лечението им възлиза на над 800 млрд. евро годишно. Това показват резултатите от две мащабни европейски проучвания, приключили през септември и октомври тази година.
Здравните системи в повечето държави се концентрират върху терапията на сериозните заболявания като шизофрения например. "Напълно нормално е в празничните дни да се стигне до увеличаване на депресиите и тревожните състояния, защото на фона на всеобщото приповдигнато настроение отделният човек осъзнава по-ясно собствените си проблеми", обясни психологът Мадлен Алгафари. Според нея точно по празниците много хора, отдали се на професионалната си реализация, откриват, че са сами. Това ги потиска и те често изпадат в депресия. Други пък са мрачни, защото доходите им са ниски и не могат да си позволят всичко, което би направило празника им щастлив.
Статистиката показва, че в България има ръст на леглата в психиатричните клиники. Средно за Европейския съюз на 100 000 население има 44 легла за лечение на хора с психични проблеми. У нас те са нараснали от 64 до 69 легла на 100 000 българи.
"В България се наблюдава тенденция за увеличаване на хората с психични проблеми, но ние не правим изключение от германците и австрийците", обясни националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова.
Източник: в. "Монитор" |