© | | Подмяната на старите топломери с нови ще струва поне 50 млн. лева на абонатите на парното. Като бройка пък трябва да бъдат подменени около 1,4 милиона уреда. Искат или не, всички абонати трябва да сменят уредите си, защото в момента, в който батерията им изгасне, топлинните счетоводители ще започнат да им начисляват сметки на база кубатурата на жилището, признаха от фирмите за дялово разпределение. Новите топломери, с които всеки абонат на парното трябва да подмени сегашните разпределители на радиаторите в дома си, също ще работят само 10 години. След това и те трябва да бъдат сменени с нови. Проблемът идва от батериите на уредите, които са с живот от 10 години, а подмяната им е възможна само за уредите на една от фирмите на българския пазар.
С 10-годишен живот се оказват не само познатите ни електронни разпределители, но и доста по-скъпите уреди с възможност за отчитане на показанията дистанционно. Топлинните счетоводители вече подеха кампания за подмяната на старите уреди точно с такъв тип топломери и горещо ги предлагат на клиентите си. За разлика от надълго и нашироко прокламираните им предимства, информацията за срока им на живот в повечето случаи бива спестявана, показа проверка в офисите на фирми за дялово разпределение.
При въвеждането на топлинното счетоводство през 2000 г. фирмите отново "пропуснаха" да обяснят на клиентите си, че уредите им са с 10-годишен срок на живот. Преди 2-3 г. обаче стана ясно, че през 2010 г. ще се "появят" първите топломери, чиято батерия ще спре да работи надеждно. Само една фирма на пазара у нас предлага уреди, чиито батерии могат да се подменят срещу 8 лв. заедно с монтажа.
По данни на самите фирми за дялово разпределение през тази година трябва да бъдат подменени 5-7% от уредите. Бумът ще е през 2012 г., тъй като масовото поставяне на разпределители беше през 2002 г. Тогава трябва да бъдат подменени между 60-70% от всички уреди. За 2011 година този процент ще бъде около 25 на сто.
Интересът към подмяна на старите уреди с такива, които позволяват дистанционно отчитане, се радва на голям интерес, особено в София, обясняват от фирмите за дялово разпределение. Причината е, че през годините хората пропищяха от това, че трябва по цял ден да чакат и да пускат инкасаторите на фирмите в домовете си. При уредите с радио модули този проблем се решава от само себе си. При този тип разпределители вариантите са два.
При първия, който е и по-евтин, вариант всички уреди с дистанционно отчитане в една сграда се вързват към събирателна кутия, към която се предават данните с показанията на отделните уреди. Цената на събирателната кутия е около 5 хиляди лева и в нея могат да се събират данните на до 500 абоната. Това означава, че колкото по-малко живущи има в една сграда, толкова по-скъп ще им излезе този вариант.
По-скъпият, но и по-добър вариант са радио уредите, чиито показания инкасаторите свалят дистанционно чрез преносими терминали.
Важно е да се знае, че поставянето на уреди с дистанционно отчитане не означава, че автоматично ще започнете да получавате месечни сметки от топлинния счетоводител. За целта първо трябва да си платите за това.
Източник: в. "Монитор" |