© Impact Press Group | | От началото на годината консумацията на хляб е паднала с над 40 на сто, отчитат от Регионалната асоциация на хлебопроизводителите в Добрич. "Сравнението е с октомври и ноември миналата година, но според колегите ни толкова висок процент на свито потребление никога не сме отчитали", коментира шефът на браншовата структура Тошко Няголов. Той уточни, че по принцип през януари консумацията малко пада, защото част от хората вземат ренти в натура - брашно, и сами си месят. Спадът на консумацията според Няголов е засегнал както малки, така и големи хлебопроизводители.
По данни на браншовата структура един от големите хлебозаводи в Добрич, който зарежда с насъщния цялата страна, се принудил да спре две от линиите за производство на хляб.
Хлебопроизводителите твърдят, че работят на ръба и дори на загуба. Не помагат и триковете, които някои прилагат - намаляване на грамажа - 500 - 600 г, и съответно - по-ниска цена за самун. Цената на хлебното брашно към момента е на ниво от края на миналата година. Мелниците го търгуват на цени от 640-665 лв. за тон с ДДС, обясни Няголов. Няма промяна и в цената на хляба. 700-грамов самун от най-масовия хляб се търгува за 90 - 95 стотинки.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) потреблението на хляб като цяло наистина намалява, но през последните една-две години се забелязва тенденция към увеличение. През 2010 г. например едно домакинство средно е консумирало 161,3 кг бял хляб. В сравнение с 2001 г., когато сме изяли над 253 кг хляб, намалението е с 37 на сто.
Най-ниското потребление на насъщния у нас е през 2009 г. Тогава НСИ е отчела, че на домакинство се падат 156 кг консумиран хляб. След 2009 г. се забелязва тенденция за слаб ръст в консумацията.
По отношение на цените данните на НСИ сочат, че за последните десет години килограм хляб е поскъпнал с 64%. Пикът на цената е отчетен през 2008 г., когато насъщният се е продавал по 1,34 лв. за кг. През 2010 г. цената вече е паднала до 1,19 лв. за кг. Последните данни показват, че в края на годината хлябът е поскъпнал с 6% в сравнение със същия месец на предходната година.
У нас продължаваме да ядем най-евтиния хляб в целия ЕС, но можем да очакваме намаляване на цената му въпреки поевтиняването на брашното, прогнозира миналата седмица шефът на Софийската стокова борса Васил Симов.
Източник: в. "Монитор" |