© Blagoevgrad24.bg | | Как се живее, ако електронната ви самоличност бъде открадната и друг човек се представя за вас в социалните мрежи? Случаите на подобни кражби са все по-чести, а защитата срещу тях е почти невъзможна. Наталия Исаева и Паулина Добрева имат профили във Фейсбук от доста време и досега общували със света безпроблемно. В последните няколко дни обаче десетки жители на Банкя паднали жертва на един и същи хакер.
"В един часа през нощта бях във Фейсбука си и в един момент виждам, че се случват неща в моя профил, които аз в момента не правя. Осъзнах че някой друг е в профила ми. Вече пощата ми беше превзета от някой друг, открадната", разказа Наталия Исаева
Приятелката й Паулина все още не може да възстанови достъпа да електронното си "Аз".
Двайсетте пострадали, търсили помощ и от полицията, но ги препратили в КЗП. Институциите ги посъветвали да се обадят пак след празниците. Отговорили им само доставчиците на електронната поща и обещали помощ.
"Основното и най важното, което съветваме нашите потребители, е да слагат дълги и сложни пароли", съветва Йордан Иванов, продуктов мениджър в компания за безплатна електронна поща.
Ако обаче паролата е хакната, все пак надежда има. Трябва да носите личната си карта, за да докажете, че пощата е ваша.
Човекът, чието име е използвал хакерът, се казва Николай Факов и е от Велинград. Той обаче твърди, че не е виновен.
Експертите съветват да не казвате паролите си на никого. И да използвате в електронната си поща само истинското си име.
Източник: bTV |