© Blagoevgrad24.bg | | Университетските специалности, бълващи безработни висшисти, ще бъдат закрити. Това заяви просветният министър Сергей Игнатов, който представи основните параметри на готовата рейтингова система за висшите училища вчера. "Идеята за рейтинговата система е на образователното министерство, като ползваме данните на НОИ, обясни министърът. Така можело да се направи извод за реализацията на студентите през последните 3 години според осигурителния доход. Електронната система автоматично класира университетите по броя на безработните им възпитаници и реализираните по специалността кадри.
Статистиката на осигурителния институт дава детайлни данни с каква дейност са заети току-що дипломираните висшисти: В някои професионални направления няма реализация. Не може да завършиш физика и да работиш като сервитьор, отсече министърът и увери, че системата ще поощрява всяка интелектуална дейност на дипломираните студенти, като например преводачите.
Министерството ще препоръча на университетите веднага да спрат поддържането на неефективните специалности. Идеята е закриването или сливането в катедрите да стане още преди въвеждането на различното финансиране в университетите, когато ректорите сами ще се принудят да орежат кухите дисциплини.
На базата на реализираните студенти просветното министерство е поръчало експертите да подготвят дългоочакваният топ 10 на 2 ноември, но някои детайли от рейтинга вече са известни: правистите, завършили Югозападния университет в Благоевград, вземат по-високи стартови заплати от колегите си, получили диплома от престижния Юридически факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", сочат предварителните данни на МОМН.
Според справката в НОИ завършилите Стопанския факултет на Алма матер са най-търсени на пазара на труда. По критерия "реализация" те изпреварват връстниците си от най-големия икономически университет у нас - УНСС. Безработицата пък е най-ниска при кадрите на медицинските университети.
Министърът увери, че в ранглистата няма да се съпоставят университети като икономическия УНСС и артистичния НАТФИЗ. Сравнението ще се прави само на еднакви професионални направления. Класирането ще зависи и от научните постижения в рамките на вуза. Освен това топлистата няма да е статична, а ще се изменя като при футболните първенства
планира просветното министерство. "Днешните данни на 2 ноември вече ще са различни, отбеляза Игнатов, те ще се изменят постоянно, защото информационната система действа постоянно в цялата страна." Според министъра всеки, постъпил на работа, студент ще носи точки на своя университет. Около 1 млн. лв. струва рейтинговата система на вузовете, а ежегодното поддържане на данните излиза между 50 000 и 100 000 лв.
Източник: в. "Монитор" |