© Blagoevgrad24.bg | | Тази година нарушенията при продажбата на хранителни стоки са по-малко, отчете ресорният министър Мирослав Найденов. Той обаче предупреди търговците да внимават, за да не си развалят празниците. "Очевидно има респект. Това което направихме миналата и по-миналата година е дало резултат и търговците знаят - може и да минат метър, но ако ги хванем... ще развалим техните празници, не нашите", заяви земеделският министър пред журналисти в дома за стари хора в столичния квартал "Дървеница". Агенцията по безопасност на храните (БАБХ) вече е засилила контрола в търговската мрежа във връзка с празниците. "Правят се ежедневни проверки по отношение на това дали храните са безопасни и качествени. Те са по-интензивни и по-задълбочени с оценка и на риска по време на тези празници, тъй като всяка година, знаете - правят се опити на принципа ден година храни и да ни развалят празниците", каза Найденов и припомни, че на сайта на БАБХ ежедневно се казва бюлетинът с установените нарушения.
Земеделският министър обясни, че приоритет в момента са проверките в магазините, но след празниците ресурсите ще се насочат главно към зимните курорти. "Там ще има масирани проверки, защото магазините се контролират по-месно. Там нещата са изложени на щанда, виждат се, един инспектор може да провери доста голям брой магазини. Докато в ресторантите, най-вече по отношение на хигиената и на произхода на храните, в момента се правят компромиси, затова там ще съсредоточим усилията", предупреди Мирослав Найденов.
По отношение на големите търговски вериги, в които хората пазаруват най-масово, той посочи, че там нарушения почти няма. "Първо, те имат вътрешен контрол. Второ, това са търговски марки, които не биха си позволили компромис най-вече с годността на храните. Друг е въпросът, че аз самият много пъти съм апелирал да не правят компромис с качеството при тази ценова битка, която водят помежду си, и ако нещата са на ръба по отношение компромиса качество-цена, то да не е за сметка на потребителите", каза Мирослав Найденов.
През цялата следваща година пък усилията ще бъдат насочени към заведенията за обществено хранене. "Те са стотици хиляди. Ресурсът на агенцията е такъв, че няколко стотин инспектора не могат да ги контролират ефикасно. Затова ще променим методиката на оценка на риска, за да може да имат те по-голям респект, към това, което правим", посочи министърът. Той допълни, че колкото и да е лъскаво едно заведение, потребителите не могат да видят какво става зад завесите.
Според него, най-често нарушения при продажбата на хранителни стоки се срещат на кооперативните пазари и по уличните сергии, където често се предлагат продукти без опаковка и документи.
Източник: Кросс |