Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Политически
Спортни
Война кой да пуска мачове по телевизията
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 11:35 / 26.10.2010Коментари (0)197
© Blagoevgrad24.bg
Война за футбола по телевизията се води между най-големите цифрови оператори. Ябълката на раздора е спортният канал ТВ+, който се излъчва единствено от "Булсатком". Преди повече от месец от "Виваком" обаче са внесли искане в Комисията за защита на конкуренцията програмата да се предостави за излъчване и на други оператори.

ТВ+ е собственост на фирма "БГ Сат". Според телекома предоставянето на правата за излъчване на канала единствено на "Булсатком" в следващите три години било злоупотреба с монополно положение и нарушавало конкуренцията.

От "Виваком" пратили няколко писма до "БГ Сат", с които искали да включат ТВ+ в програмната си схема на цифровата телевизия, която предлагат. Като мотив се изтъква, че въпросният канал привличал голям зрителски интерес с излъчваните от него футболни мачове от испанското и италианскто първенство, тенис турнира "Уимбълдън", квалификациите за Лига Европа, Националната хокейна лига и други. От "БГ Сат" обаче не бил получен отговор и това се смятало за мълчалив отказ, твърдят от "Виваком". Според юристите му това било увреждане на пазара, тъй като се възпрепятсвала възможността други оператори да излъчват един от най-атрактивните канали, а абонатите им пък се лишавали от услуга. Още повече че ТВ+ е насочен основно към активната зрителска аудитория между 18- и 50-годишна възраст, твърдят още от "Виваком". Изследване на компанията показало, че близо 1/5 от анкетираните потребители на цифровата й телевизия са почитатели на спорта и имали огромно желание да гледат и ТВ+.

А предоставянето на канала само на "Булсатком" осигурявало предимство на оператора пред конкурентите му и създавало условия за монопол. Поради това от "Виваком" искат антимонополната комисия да се произнесе. От КЗК обясниха, че са получили жалбата и са образували производство на 15 септември. Но тъй като казусът не бил от най-лесните, на комисията й трябвало време да се произнесе. Ако становището й е в полза на "Виваком", това ще означава, че и останалите оператори ще имат право да излъчват ТВ+.

Твърденията на "Виваком" са неверни и подвеждащи, твърдят обаче от "БГ Сат". Нямало злоупотреба с господстващо положение. Операторите, които излъчват ТВ+, се избирали след търговски преговори и според броя на абонатите им, обясниха от компанията.

Спортният канал ТВ+ стана по-популярен, след като купи правата за излъчването на гостуванията на националния отбор по футбол за срещите му с Англия и Швейцария. "БГ Сат" пък фигурира в регистрите на СЕМ от есента на 2009 г. В началото на тази за близо месец компанията остава без лиценз, защото един от акционерите й се занимава с рекламна дейност в нарушение на изискванията.

След като собствеността е сменена, операторът отново се сдобива с лиценз. В момента собственици на "БГ Сат" са Мариана Димитрова и Петър Попов. Според регистъра ДАКСИ те нямат участие в други фирми. (24часа)

"БГ Сат": Твърденията на "Виваком" са подвеждащи

Жалбата срещу дружеството ни е била подадена в КЗК на 3 септември. След направена от нас справка в публичния регистър на комисията установихме, че няма образувано производство, заявиха от "БГ Сат".

Компанията до този момент не била получила препис на жалбата, за да изрази официалното си становище по нея пред КЗК. От "БГ Сат" допускат, че жалбата на БТК може и да е оставена без движение поради обстоятелството, че не е изготвена съгласно изискванията на КЗК и в нея нямало задължителни законоустановени реквизити.

В комисията имало само заявено твърдение за извършено нарушение от страна на "БГ Сат", което от компанията категорично отхвърлят като неоснователно и необосновано. Проебладаващата част от твърденията в жалбата на БТК пък от "БГ Сат" намирали за неверни и подвеждащи. И посочват за пример това, че адресът на компанията съвпадал с този на "Булсатком". В действителност двете фирми били в една и съща сграда, но на различни етажи. Освен това в нея се помещавали офисите и на десетки други търговци. Друго подвеждащо твърдение било, че "БГ Сат" се възползвала от господстващо положение на телевизионния пазар и отказвала да преговаря с други оператори за излъчването на програмите й. От фирмата твърдят, че техният пазарен дял не можел да се определи като господстващ по смисала на Закона за защита на конкуренцията. Въпросът с разпространението на каналите на "БГ Сат" пък трябвало да се решава чрез търговски преговори при взаимно зачитане на интересите. Такива преговори нямало по причини, които не можело да бъдат вменени на "БГ Сат". Имало единствено отправени писма от БТК с ултимативно поставени необосновано кратки срокове за отговор, което от компанията смятат за неподходящ тон и за проблем при евентуално водене на преговори.

Предоставянето на правата за излъчването на тв каналите, включително и на ТВ+, се определяло с преговори, които зависели основно от броя на абонатите на съответния оператор, заявил интерес, твърдят от "БГ Сат". От компанията нямали интерес да разкриват предварително условията за разпространение на всеки новопоявил се оператор, заявил интерес. От "БГ Сат" допълват, че предварителното обявяване на жалбата на БТК можело да доведе до отрицателна оценка на търговските отношения на компанията с "Булсатком" в полза на интересите на търговски субекти, целящи агресивно завземане на пазарен дял от тв разпространението. Освен това можело да се смята и за опит за манипулиране на обществените нагласи чрез недостоверна и непроверена информация, поднесена от търговски субект, определящ себе си като новонавлизащ оператор на пазара за цифрово разпространение. (24часа)

Димитър Радев, шеф на "Близу": Монополът върху тв съдържание ражда инфлация

Подкрепяме идеята на някои оператори да подадат жалба. Не е приемливо за пазара изключителните събития с голям обществен интерес, каквито са мачовете на националния отбор по футбол примерно, да се излъчват само от един оператор и да има монополно положение върху това. Наистина много оператори имат някакви уникални програми, но по принцип това са филмови канали. А филми излъчва всеки, затова и зрителите не са ощетени, ако не могат да гледат конкретен канал.

Но когато става дума за спортни събития, към които наистина има голям интерес, и особено когато хората няма как по друг начин да стигнат до тях, тогава сме против подобно монополно положение.

Две неща се случват, когато оператор се държи по този начин:

* от една страна, се получава инфлация - изкуствено зрителите търсят една програма, а операторите са готови да платят за нея и повече,

* от друга страна, вреди на потребителите и на пазара.

* Близу" засега няма конкретно намерение да подава жалба в КЗК, но подкрепя усилията на другите оператори. (24часа)

Местят мачовете в евтиния пакет след намеса на СЕМ

След като цялата държава изригва недоволна преди месец, че не е успяла да гледа мача на България с Англия, СЕМ се хваща да провери случая.

Оказва се, че мачовете, които ТВ+ излъчва, се разпространяват в специален прима пакет, който е по-скъп от останалите предложения на "Булсатком". Тогава съветът поисква от оператора каналът да бъде в стандартен пакет, за да не плащат абонатите по-висока цена. Малко след срещата на СЕМ с представител на "Булсатком" в съвета се получава писмо, че указанието е изпълнено.

"Повече от това СЕМ няма как да направи", обясни шефът му Георги Лозанов.

"По кои кабелни мрежи да върви определен канал, е въпрос на свободно договаряне. Няма как да се прилагат някакви норми. Такива може да има само когато се излъчва събитие с особен режим - това са нещата, към които има висок обществен интерес.

В такава ситуация е и мачът между Англия и България, който явно ТВ+ е успяла да купи. Друг въпрос е защо този мач не е взет от обществената медия", коментира Лозанов.

За да няма подобни ситуации, съветът настоява националната телевизия да поеме ангажимента да включи целево в бюджета си суми за правата на важни спортни събития. Те не са чак толкова много, като, разбира се, изборът не трябва да се прави общо и безразборно. Според изискванията на Европейската комисия има 4 правила, които трябва да се спазват, когато се определя кое събитие е значимо и с висок обществен интерес:

1. към него да има широк интерес

2. да е с национално участие

3. аудиторията да може да се идентифицира с него

4. да е традиционно за разпространение в местните медии.

Източник: в. "24 часа"






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Реформи в БДЖ
Лято 2024
Бюджет 2025
Опасен ли е популярният сред младежите в България райски газ?
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: