Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Общество
Криминални
Институции
Други
Девет случая на коклюш са регистрирани в Благоевградска област от началото на годината, само в три от тях се е стигнало до хоспитализация
Автор: Ливия Кукова 13:39 / 23.04.2024Коментари (0)1352
© Фокус
От началото на годината до момента в Благоевградска област са регистрирани девет случая на заболели от коклюш. Това съобщи за Blagoevgrad24.bg д-р Веселка Мончева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести“ към Регионална здравна инспекция – Благоевград.

От думите ѝ стана ясно, че по-голяма част от регистрираните случаи са в град Благоевград. На въпрос, свързан с това има ли детски ясли, детски градини и паралелки в училища на територията на областта, които да са поставени под карантира, д-р Мончева обясни, че при коклюш карантинирането е по-различно от това, което е правено по време на пандемията от COVID – 19.

"Децата продължават да посещават учебните заведения, но самите класове не се смесват с други класове в общи занимания. Самият клас се наблюдава в рамките на 14 дни от медицинско лице и ако имат някакви оплаквания, то децата и родителите биват насочвани към общопрактикуващия лекар“, добави д-р Мончева.

По отношение на това как може да се предпазим от коклюш, експертът в Регионалната здравна инспекция посочи, че това може да се случи чрез добре познатите ни маски, които използвахме по време на COVID – 19. Ваксинацията е другото важно нещо, което не трябва да бъде пренебрегвано.

"Ваксината срещу коклюш е сред задължителните в имунизационни календар. Поставянето ѝ започва от втория месец на бебето, тоест същинската имуниация е на втори, трети и четвърти месец, след това има реимунизаци, която е след една година от третия прием, след това на шест години и на 12 години е последната реимунизация“, каза д-р Мончева.

По думите ѝ заболяването е най-опасно за малките деца, които в първия месец от раждането им все още не са имунизирани.

"При тях най-тежко се наблюдава протичането на самото заболяване. Важно е да отбележим, че за сега обстановката спрямо коклюш в Благоевградска област е сравнително спокойна, защото всички случаи са леки. Само три случаи от тях са хоспитализирани и в момента децата са здрави. Не трябва да се създава паника. Апелирам към всички родители да обърнат внимание на своите деца дали са имунизирани“, уточни тя.

На сайта на Регионална здравна инспекция – Благоевград вече е публикувана и подробна информация за самото заболяване. Ето каква е тя:

Коклюшът, е остро инфекциозно заболяване, което засяга дихателната система – бели дробове и дихателни пътища. Причинява се от бактерия, която се открива в устата, носа и гърлото на заразеното лице.

Заболяването е характерно за детската възраст. Най-опасна е за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота.

Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни.

Заразяването с коклюш става по въздушно-капков път чрез близък контакт с болен при кихане и кашлица. Може да се предаде също от лице, което има лека форма на заболяването или от инфектирано лице, което няма симптоми.

Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (хрема, запушен нос, кихане, слабо повишена температура, отпадналост и лека кашлица). Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.

Вторият етап на заболяването протича с интензивни пристъпи на кашлица, хрипове при всеки рязък дъх след кашляне, повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца. Бебетата и малките деца са податливи на усложнения от коклюш като пневмония, повръщане, гърчове, дехидратация (обезводняване). При малки бебета пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането.

След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца).

Изложени на риск от заразяване са всички, които не са ваксинирани срещу коклюш. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко. При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.

Още по темата: общо новини по темата: 79
06.08.2024 »
31.07.2024 »
01.06.2024 »
27.05.2024 »
25.05.2024 »
16.05.2024 »
предишна страница [ 1/14 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: