© | | Бивши и настоящи студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски”: | виж още | |
В Деня на Европа евродепутатът подчерта необходимостта да си припомним първия урок на бащите-основатели на ЕС: да има доверие между страните-членки, но и доверие между европейските граждани. България има своето място в ЕС, показвайки, че със сериозни аргументи и добра мотивация можем да отстояваме ролята си на пълноправен член на общността. "Членството в ЕС има материална и нематериална страна. Материалната се проявява чрез европейските фондове, но нематериалната има по-голяма добавена стойност и това са ценностите и принципите на ЕС - правова държава, солидарност, защита на човешките права.", подчерта Мария Габриел.
Като пряк израз на европейските реалности, евродепутатът наблегна на значението на 2013-та година, обявена за Европейска година на гражданите. В тази година гражданите имат възможност да кажат как според тях да се отговори на предизвикателствата - какъв ЕС искат, какво да се промени, каква България в ЕС искат българските граждани.
Мария Габриел обърна специално внимание на Европейската гражданска инициатива като инструмент на демокрацията. Стана ясно, че една година след нейното начало, гражданите все още не възприемат спонтанно този инструмент като възможност да наложат в дневния ред на Европа интересуващите ги теми. Радващото е, че първата гражданска инициатива "Фратерните 2020" беше регистрирана от млади хора, най-активни сред които са българските младежи. С инициативата се настоява за повече младежки програми за мобилност, повече средства за програми, позволяващи на младите да трупат знания, които да спомогнат да бъдат по-добре реализирани на пазара на труда.
Евродепутатът отбеляза и важната връзка между образователната система и пазара на труда. За следващия програмен период ЕС предлага новата програма "Еразъм за всички", която е с бюджет 19 милиарда евро и се очаква да обхване около 5 милиона ученици и студенти. Тук Мария Габриел призова присъстващите да бъдат активни участници и да използват предоставените от младежките програми възможности, както и да дават свои предложения в изработването на всички останали политики на ЕС.
Друг важен аспект от младежките политики е приетата гаранция за младежта, подсилваща борбата с младежката безработица. Евродепутатът подчерта две неща, на които трябва да се обърне специално внимание. Има група младежи, които никъде не работят, не учат, не се квалифицират. Техният брой е около 7,5 милиона за цяла Европа. Ето защо е необходимо чрез гаранцията за младежта да се атакува по-сериозно тази група, за да ги подпомогне в реализацията. Друг момент засяга статута на стажанта. Според Мария Габриел е нужно да се създаде европейски статут на стажанта и да се води диалог с бизнеса, което да даде възможност този стаж да се трупа още от гимназията или първите курсове на висшето образование.
"Европейското бъдеще на България минава през активното участие на всеки един от нас в изработването на европейските програми и политики.", заяви в заключение българският евродепутат.
В последвалата динамична дискусия студентите зададоха редица въпроси, свързани с бюджета на ЕС за следващия програмен период, реформата на Общата селскостопанска политика и мястото на традиционните български отрасли в нея - винопроизводство, пчеларство, розопроизводство, демографската криза в Европа, отношенията между страните-членки и пр. |