© | С две еко образователни програми за Национален парк "Рила" стартира вторият етап на мащабна образователна програма в Благоевград, организирана от Дирекцията на Национален парк "Рила" и Община Благоевград. Заниманията за живата и неживата природа, опазвана в едни от най-защитените кътчета от нашата страна се проведоха в детските градини № 12 "Алени макове" и № 3 "Детелини" - Благоевград. Обученията обхванаха общо 100 деца и техните преподаватели от подготвителните групи на детските заведения.Мултимедийни презентации и еко игри запознаха малките любители на природата с дивите животни, растения и гъби, с уникалните забележителности на Националния парк и четирите резервата в него. Децата научиха интересни факти за най-стария горски резерват у нас - "Парангалица" (1933), за най-високото дърво (смърчът, висок 55,5 м), за най-голямата популация на балканска дива коза, за видовете растения и животни, останали до наши дни още от ледниковия период, за някои от балканските природни първенци като най-високия връх - Мусала (2925,40 м), най-големия резерват - "Централен рилски резерват" (12 393 ха) и много други.
Бъдещите природозащитници показаха завидни познания на поставени въпроси от експертите на Национален парк "Рила". От ДНП "Рила" връчиха на детските градини обучителни материали за растенията, животните и гъбите и обещаха през пролетта да организират и проведат опознавателни маршрути по екопътека "Запазена Парангалица" с посещение до най-високото дърво в България.
Експериментално образователната програма беше приложена преди месец с 45 деца от 4 "а" и "б" подготвителна група и техните учители и възпитатели от Детска градина № 4 "Роса" в Благоевград, които участваха в програмата "Национален парк "Рила" - класна стая на открито", със съдействието и подкрепата на община Благоевград и Регионално управление на образованието - Благоевград. В проведения първи обучителен етап участваха детските градини № 2 "Св. Богородица" (кв. "Еленово"), №11 "Здравец" (Предел махала), "Усмивка" (кв. "Струмско") и "Синчец" (кв. "Грамада") и до момента обученията обхванаха общо 315 деца и техните преподаватели от подготвителните групи на детските заведения.
Въвличането на децата в образователната екологична програма за Национален парк "Рила" даде възможност те да придобият нови знания за природата, да усвоят основните правила и начини за нейното опазване и да формират трайни нагласи в тази посока.
Дирекция "Национален парк Рила" продължава съвместно с Община Благоевград образователните си екологични програми. |