© | Предполага се, че ЕС дава на всички граждани еднакви права и достъп да живеят и работят във всяка една членка на съюза, но в действителност, бюрокрацията около формите за кандидатстване на NIE (за временно и постоянно гражданство) се оказват истинско препятствие за чужденците. Много българи избират именно Испания за място, където да си опитат късмета, защото Испания е търговски партньор на България, с когото страната ни осъществява сериозен внос-износ, което е предпоставка за много възможности за бизнес. Не случайно, едни от най-търсените в момента услуги в сферата на транспорта и спедицията са: групаж до Испания. Ежедневно товари от всякакво естество отпътуват от България до различни точки на Испания. Означава ли това, че щом България и Испания си сътрудничат, българските емигранти са добре приети и устроени?
Изобщо, лесно ли е да си чужденец в Испания и във всяка друга европейска страна?
Сара Бърг, шведка, живеещи в Жирона, Испания, споделя за премеждията, които среща:
"Аз съм имигрант в друга страна, членка на ЕС и се сблъсквам с това, с което много чужденци се борят, а именно да се установя и да работя в друга страна. В Швеция, гражданите на ЕС също срещат доста премеждия, когато се опитват да влязат на пазара на труда: работодателите изискват чужденците да представят шведски идентификационен номер, преди да Ви предложат договор, докато данъчната агенция Ви казва, че ще получите ИД номер, само ако представите трудов договор. Чужденците постоянно попадат в параграф 22 и в крайна сметка се получава така, че имат право да работят свободно и наравно с местните, но само на теория.
Аз съм в Жирона, невероятен каталунски град, пълен с кокетни кафенета и ресторантчета, уча испански и търся работа. Късметът ми се усмихна и ето, взеха ме в едно от кафенетата на работа. Нямах търпение да започна да правя капучино и да предлагам ободрително еспресо на клиентите, но ентусиазмът ми бе помрачен от бюрокрацията. Бъдещият ми шеф ми каза, че ми трябва NIE (идентифакционен номер), за да получа договор. Но няма как да ми дададт този номер, без първо да представя договора. Ето и аз бях впримчена в капана на параграф 22.
Страните от ЕС прокламират свободното преминаване и живеене във всяка една членка, но същевременно с това измислят и налагат закони, с които правят трудно пребиваването на чужденците. Мисля, че е време, ЕС да притисне членуващите страни да представят ясни изисквания и условия, на които трябва да отговарят кандидатите, за да получат работа и да живеят нормално в друга ЕС страна."
Щом за граждани на една развита страна, като Швеция е трудно да намерят реализация в Испания, какво остава за българите? |