Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ако имате подобни образувания по тялото – първо проверете какви са, но сега е сезонът да ги отстраните
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:05 / 16.11.2024Коментари (0)875
©
Кожните образувания могат да бъдат доброкачествени и злокачествени. В зависимост от техните характеристики, специалистът определя метода, по който да бъде премахнато образуванието. При премахване на доброкачествените лезии има множество подходи като се търси най-подходящият, който да е минимално инвазивен, да има кратък възстановителен период и дава най-естествен резултат. При злокачествените образувания най-често е необходим хирургичен метод.

Какво представляват фибромите?

Фибромите са често срещани кожни образувания, които имат различни размери. Те са с гладка или неравна повърхност като най-често са с цвета на кожата или по-тъмни. Броят варира от единични до стотици. Фибромите са напълно доброкачествени образувания и нямат склонност към трансформиране в злокачествени тумори, не са заразни и не се предават от човек на човек. 

При фибромите се наблюдава наследствено предразположение, като с времето имат тенденция да увеличават броя си. Хормоналните влияния, особено през периода на бременността и менопаузата, също се оказват стимулиращ фактор за тяхното развитие. Най-често се откриват на частите от кожата, които са подложени на триене - по клепачите, страничните части на шията, подмишниците, под гърдите и ингвиналните гънки.

Невуси

Меланоцитните невуси (бенки) са надигнати, полусферични или плоски образувания на кожата, които могат да бъдат разположени по лицето и всички части на тялото. Повечето са кафеникави, но могат да бъдат с по-тъмен или по-светъл цвят. Обикновено бенките са малки (до 1 см), когато размерът им се увеличи, формата им се промени и придобият повече от един цвят, е възможно да станат рискови.

Типични характеристики на обикновените бенки са хомогенно разпределение на пигмента, добре ограничени, плоски или леко надигнати. При възникване на промяна в големината, формата, цвета и релефа на дадена бенка е необходима консултация с дерматолог. Също така в случай, че бенката кърви, сърби или стане по-чувствителна и болезнена.

Вирусно предавани образувания - брадавици

Брадавиците по лицето и тялото са доброкачествени образувания по кожата, които за разлика от невусите и фибромите, са заразни, тъй като се причиняват от човешкия папиломен вирус (HPV). HPV инфектира повърхностните слоеве на кожата и предизвиква усилено делене на горните слоеве на кожата, което води до образуването на брадавици.

Могат да се формират навсякъде по тялото - обикновени брадавици (предимно по ръцете), плоски брадавици (по лицето и шията), плантарни брадавици (характерни за ходилата). Островърхите кондиломи са особена форма на вирусните брадавици. При тях инфекцията най-често се предава по полов път, поради което характерни места за появявата им са половите органи, както и областта на ануса и устната кухина. 

Премахване на кожни образувания

Има няколко ефективни и безопасни метода, които могат да се използват при отстраняването - криотерапия, електрокоагулация, хирургично отстраняване и чрез лазер. Изборът на метод зависи от големината на образуванието, зоната на тялото и от преценката на лекаря.

При отстраняване с лазер се използва CO2 лазер, който излъчва светлина, която се поглъща от водата в кожата. Процедурата се извършва след поставяне на местна упойка, което я прави абсолютно безболезнена. Високо интензивният лъч може да се фокусира в много малка зона, което осигурява прецизно премахване на доброкачествените изменения с различен размер. Околната здрава кожа не се засяга, като се избягва възможността за образуване на белези. Предимствата на лазера - минимално или липсващо кървене, намалено увреждане на съседните тъкани, понижен риск от образуване на белези. 

Електрокоагулация - извършва се с активен електрод под формата на игла или скалпел, като се третира конкретна област чрез концентрация на електрическа енергия до достигането на определена температура. Това спомага за коагулация на съответната тъкан и отделянето ѝ от кожата. При електрокоагулацията и при лазерната терапия се отделя дим, който съдържа вирусни частици (при третиране на брадавици) и потенциално може да зарази дихателните пътища, поради което е задължително използването на аспирация с филтър по време на процедурата.

Терапия с течен азот (криотерапия) - представлява унищожаване на образуванието чрез замразяване с втечнен при много ниска температура азот. Термичната травма води до образуване на мехур, който с времето засъхва и след няколко дни брадавицата се излющва и отпада. Може да се наложи повтаряне на процедурата. Използва се най-често при брадавици.

Хирургичното отстраняване се извършва с местна упойка. При нискорискови бенки се премахва самата бенка, а при съмнение за злокачествена промяна се премахват тъкани на поне 5мм от видимата част на бенката. Белезите след процедурата се повлияват отлично от лазерна терапия.

След извършване на процедурите е необходимо зоната да не се излага на слънце, а за откритите части от тялото да се използва крем с висок фактор на слънцезащита, пише Puls.bg. Понякога се изписват и антибиотични кремове, за локално приложение.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: