Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ако ви ухапе змия: Не пристягайте мястото, не мажете с кал и не смучете отровата
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 10:39 / 29.03.2024Коментари (0)1504
©
Черна усойница
Най-важното при ухапване от змия е човек да успее да запази спокойствие, да наложи студен компрес върху ухапаното място или да го полее с вода, а след това и да потърси медицинска помощ. Това каза в интервю за БТА д-р Олимпиада Атмажова.

По думите ѝ е мит, че над ухапаното място трябва да се пристегне или на мястото на ухапването да се маже с кал или да се изсмуче отровата. 

Противозмийският серум е антидот с отложено действие и поставянето му може да се отложи до 48-ия час след ухапването, като се поставя при строги индикации за ухапване от отровна змия, каза още тя. По думите ѝ змийската отрова от срещащите се в България змии е животозастрашаваща за хора, страдащи от чернодробно заболяване и за деца под 12-13- годишна възраст. 

Как да различим отровната змия

В България отровните змии са усойница, пепелянка, както и три вида смок, но смоците не представляват реална опасност за човека, припомни д-р Атмажова. Отровните и неотровните змии се различават по окраската и по размерите. По думите ѝ всички отровни змии са с дължина под един метър и рядко се срещат екземпляри, достигащи до метър. Всички неотровни змии са значително по-дълги. Характерен белег за пепелянката е рогчето на носа ѝ, докато усойницата няма такова.

Опасността

Ухапванията от усойница или пепелянка са животозастрашаващи за хора, страдащи от чернодробни увреждания, за възрастни, които пият над пет медикамента, както и за деца под до 12-13-годишна възраст, каза още д-р Атмажова. По думите ѝ рискът за пациенти, засегнати от чернодробно заболяване, е голям, тъй като отровата на змиите, които се срещат в България, е двукомпонентна и съдържа невротоксини и хематологични токсини. Хематологичните токсини увреждат коагулацията на кръвта, а за да се справи организмът с борбата за добра коагулация на кръвта, е нужна добра чернодробна функция. Факторите на кръвосъсриването се синтезират в черния дроб. При децата опасността е по-висока, ако са с по-ниско тегло, както и заради недобре развитата им чернодробна функция, която трябва да се бори с отровата. Детският черен дроб не е съвсем добре развит на тази възраст, добави тя.

Ухапването

Когато отровната змия хапе, на ухапаното място се виждат само две точки – това са дупчиците, получени от забиването на "кучешките“ ѝ зъби. Ако мястото се зачерви, появи се кръвонасядане, болка, изтръпване, означава, че змията е пуснала отровата си, обясни д-р Атмажова. 

При ухапване от неотровна змия, около двете основни дупчици има още няколко точици, което показва, че змията си е подпряла небцето и е захапала.

Змиите не нападат, те са страхливи и тъй като не чуват, при усещане на вибрации веднага се крият. Змията не би нападнала нарочно, освен ако не е заплашена – настъпена, опит за залавяне, удряне с пръчка и др.

Малките змийчета са по-опасни от възрастните екземпляри, тъй като не могат да контролират отделянето на отровата си и при всяка заплаха отделят отрова, която е доста по-концентрирана в сравнение с отровата, отделена от възрастна змия. Възрастните змии могат да разграничат кога има реална заплаха за тях. Скоро започва размножаването на змиите и периодът, който настъпва е опасен. През зимата змията изпада в летаргия – спи и събира сили, за да може да отгледа потомството си. През летните нощи също спи, но има вероятност и през нощта хората да се срещнат със змия, тъй като влечугото спи под камъни или в храсти.

Противозмийски серум

Противозмийският серум е антидот с отложено действие и поставянето му може да се отложи до 48-ия час след ухапването от змия. Серумът се поставя при строги индикации и по лекарска преценка, тъй като не всички ухапвания са причинени от отровна змия, а дори ухапването да е било от отровна змия, тя не винаги отделя отрова. Има т.нар. сухи ухапвания, при които змията хапе, но не пуска отрова, каза още Атмажова. 

Поставянето на противозмийския серум може да крие рискове, тъй като и той може да има странични ефекти, като най-големият страничен ефект е алергичната реакция, добави тя. Човекът не се е сблъсквал с конския серум, от който се изработва противозмийският серум, и е възможно да се появи анафилаксия заради серума.

Серумът се съхранява при определени условия и не може да се купи свободно от аптека. Той се съхранява в хладилник, защото е биологичен продукт, който се произвежда от конски серум и задължително се поставя по преценка на лекар.

Спешна помощ

Във всяко приемно спешно отделение и в центровете и филиалите за спешна помощ би трябвало да има противозмийски серум, каза д-р Атмажова и добави, че токсиколозите са против тази възможност, тъй като не всички са запознати с индикациите, при които се поставя такъв серум. По-добре е да се потърси специализирана помощ от токсиколози, но ние сме само в няколко центъра в цялата страна – във Военномедицинската академия и в болница "Пирогов“ в София, в болница "Г. Странски“ - Плевен, във Военноморската болница във Варна и в болница "Св. Георги“ - Пловдив, посочи лекарят. 

Специални предупреждения

Преди инжектиране на серума задължително трябва да се направи проба за чувствителност. Препоръчва се след приложението пациентът да остане още 1-2 часа под лекарско наблюдение и да се предупреди за възможността от появата на серумна болест между седмия и четиринайсетия ден след инжектирането на серума. При положителна проба за свръхчувствителност се извършва десенсибилизация по метода на А. И. Безредка, допълниха от "БулБио“. Едновременно с инжектирането на серума се провежда противоалергична терапия, която продължава 2-3 дни след прилагането му.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: