Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Антон Савов: Има едно възраждане на фотожурнализма в световен план
Автор: Цвети Тончева 10:35 / 04.04.2025Коментари (0)178
© Фейсбук
ХII Международен фото салон Пловдив 2025 е отворен за участие   

Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Антон Савов, организатор.

Доста голям опит трупате вече. Кажете какво да очакваме през тази година? Има ли нещо ново и изобщо разкажете ни пак за подготовката? Вече е отворен за участие, нали така?

Да, отворен е за участие от почти месец. Новости съществени не сме въвеждали, разделите са същите. Новото е, че расте интересът на младежката част. Миналата година имаше доста много участия от възрастовите групи от 16 до 25, които ползват там промоции, безплатно участие. И младите се представят добре, растат, развиват се. Това е много приятно за нас, защото трябва от малки да им се дават стимули, стимули не, ами просто да усещат смисъла от това, че са в това изкуство, фотографията.

Имат амбицията да се покажат. Това е хубаво.

Да, да. Ами оценката за твореца винаги е била съществена. А пък най-обичайното е през конкурсите да получават оценка авторите. И можете да помислите как изглежда в очите на един прохождащ творец, когато в състезание от 5-6 хиляди кадъра от 350-400 автора от цял свят, кадърът му стане селекция или дори награда. Защото има и такива, които получиха награди индивидуални - медал имаше миналата година.

Този път какви награди ще има?

Наградите са обичайните - над 150 са. Купата на салона е водеща, тя е към кадър, към един кадър, обикновено е към фотожурнализма. Златният е медал на FIAP печели и купата. Другите медали са на няколко организации. На FIAP, на Международната федерация за фотографско изкуство, на Национално сдружение Фотографска академия, на съседите от Гърция, Фотографското общество на Гърция. Водещото като акцент, което винаги ще споменаваме и за което винаги ще сме благодарни, е, че от първата година до сега Община Пловдив е зад нас, издаваме разкошен албум. Стига по цял свят името на града ни, фотографията от цял свят и много българска съответно през него, през този албум, защото книгата е история. Книгата е истинското място и храмът на изкуството.

Това ли е най-престижното такова състезание?

Престижът на салоните по света е най-различен, но все по-малко останаха тези, които стигат до книга, до албум, каталог да го кажем. И също се редуцира доста и количеството на салоните, които правят изложби класически в зала, в галерия, хубав фотопечат в рамки. Ние го правим, обикаляме страната, в 10-12 локации, показваме изкуството. За съжаление по света все повече станаха конкурсите, които са с дигитален PDF като каталог и съответно онлайн презентация някъде на екран за един ден, за половин час, един час. Просто, дигиталното вече превзема света, но то е доста нетрайно и доста мимолетно. Стига до по-малко хора по този начин, според мен. Всъщност, хипотетично стига до повече хора, но впечатлението и въздействието, и комуникацията между изкуството и зрителя е по-нетрайна и по-крехка.

Отделно правим 3-4 изложби в самия ни град на открито. А вече тази изложба, която е на открито, тръгва да пътува също и в страната. Миналата година примерно, след като я свалихме, след трите показвания в Пловдив, изложбата беше и в Русе на открито.

Така че ние правим доста усилия, за да популяризираме фотографското изкуство чрез салона и всичко, което минава през нашия конкурс. След сериозно жури и сериозен процес на подборка най-добрите стигат до наградите, те виждат  своята публика, и така.

Кажете ни пак за условията - докога се приемат материалите, какво не трябва да пращат? Какви да бъдат фотографиите, които ще участват, ще се състезават?

Регламентът го има качен на сайта и там е описано всичко. Но всичко става по условията на Федерацията. А там има доста особености какво е позволено, какво не е позволено, в кой е раздел какво, как. Така че, който се интересува, може да влезе в сайта и да прочете условията.

Нека разделите поне да кажем какви са?

Разделите са обичайните от много години - черно-бял, цветен, природа. Третият раздел е фотожурнализъм. Петият раздел е тематичен – портрет и тяло. И последният раздел е "Светът на фокус“.

А в кой от разделите има най-много участие, има ли такава тенденция?

По принцип, понеже първите два раздела, черно-бялият и цветният, са отворени, там е допустимо всякаква тематика, широко, кой както я чувства фотографията. Там обикновено влизат най-много кадри, съответно и конкуренцията е по-сериозна. Но хубавото е, че през филтъра, за журито е много по-лесно, гледайки само черно-бяла фотография и цветна фотография – това са си две сериозни категории открай време, и по-равнопоставено се оценят. Има конкурси, в които има отворен раздел смесено черно-бяло и цветно, и тогава е доста по-трудно. Но така селектирани, черно-бяло и цветно в отделни раздели, е по-удачно и по-резултатно.

Пловдивското участие стабилно ли е тази година? Солидно ли е?

Да, да. Всяка година си расте. За нас е много приятно, че от няколко години насам от по-старите поколения фотографи, които в началото на салона не бяха активни, се активизираха, започнаха да правят и нови фотографии, да апликират нови неща. При нас има едно условие - ние не искаме да показваме вече изпращани неща. Това също стимулира самите творци да генерират нови изображения, защото ако нещо е влязло в нашия конкурс и е останало във финалната селекция, и част от тях стигат до изложба, до албума и т.н., ние тези кадри искаме да са еднократни, не искаме да ги повтаряме всяка година. Защото хубавите неща наистина пак ще бъдат оценени, но почва да става скучно на публиката. Затова стимулираме по този начин творците да продуцират нови и нови изображения.

Значи със сигурност такива, които вече са участвали някъде, не се показват, не се приемат, така ли?

Не, не. Говорим само за в нашия салон. Те може да са участвали навсякъде по света и да са оценявани – не е проблем. Ако не са били в нашия салон в предишни издания, добре дошли.

А младите автори, те какво обикновено заснемат и показват. Има ли някаква насоченост, по ваши наблюдения?

Не, не може да се определи, защото това е много индивидуално. Всичко зависи от това през школата на кого и къде е минал даден човек, какво е усвоил. В различните държави са различни като насоченост младите творци. Трудно е да направят статистика и да се определи къде са им интересите. В общи линии снимат всичко. Снимат всичко, което снимат и големите. Очевидно се учат от тях. Така че нещата се развиват по правилния начин.

И този път отново младите, казахте, могат да участват безплатно. Тази промоция докога ще продължава? 

Нямаме планове да спираме за догодина и нататък. Дай Боже, да сме здрави и трудоспособни да продължаваме, да правим всичко за Салона. Спрямо началото увеличихме даже разделите, в които могат да участват. По принцип младите творци трудно могат да подберат кадри за всички раздели. Някои раздели по-трудно ги разбират. Така че за тях сме дали до три раздела безплатно, което повече е достатъчно за младите автори. Но нямаме планове да го спираме това нещо.

Фотожурналистите стабилно ядро ли са в този конкурс?

Да, и хубавото е, че има едно възраждане на фотожурнализма в световен план, не само при нас, в нашия Салон. В общи линии това е класиката. Оттам е тръгнала всъщност фотографията, като изначално възникване е била импулса и желанието на първите експериментатори да вземат нещо от живота като документ, нещо, което се е случило. Така че там е силата на фотожурнализма, че те улавят неподправени мигове от живота. Другото, което е, отворените раздели и творческите раздели, там вече може да създаде всичко - сцена, постановка, сценарий, за да разиграе нещо, което да разказва на зрителя някаква история, някакъв смисъл.

Докато фотожурнализмът трябва да улавя неподправен мига, такъв, какъвто се е случил. И точно за това в нашия раздел фотожурнализъм даже имаме дефиницията traditional, което означава, че е класически – не се допускат никакви манипулации, освен изрязване на кадъра, някаква част от отсечката, ако има излишни елементи. Елементарни манипулации, но без намеси на махане на обекти, слагане на обекти или така нататък. Абсолютно неподправен чист кадър.

То това може ли да се забележи от окото на оценяващия?

Журистите ги гледат тези неща. Когато има намеса, си личи. И макар че сме в ерата на изкуствения интелект, все по-опитни стават и журистите. Развива се изкуството. Това, което се случва с изкуствения интелект, не бих го определил като изкуство. То е нещо съвсем различно като материя. То е някакъв експеримент на уменията на програмистите да създават изкуствени нереални сцени, които са много красиви, но те са далеч от фотографията. Те просто изглеждат фотографски, но нямат нищо общо с фотографията. Там има други закопани дълбоки проблеми, като етика, правни норми.

При нас хубавото, което наблюдаваме от 2-3 години, откакто набра скорост и популярност изкуственият интелект е, че има категорична забрана и заради правилата на FIAP, които вече въведоха. Ние даже още преди да ги въведат те тези правила като категорична забрана за разглеждане на такива фотографии в салоните от патронажите на FIAP, годината преди те да го обявят, бяхме го решили пред нас за нашия салон, че не искаме такива експерименти. И ги отрязахме, и си го написахме като условие. И хубавото е, че наистина няма опити на творци, които да се опитват да ни пращат такива изображения. Няма опити, което е много хубаво, говори за някаква култура на общуване между участници и организатор и салон.

Вие вече сте и председател на Национално сдружение Фотографска академия "Янка Кюркчиева“.

Да, точно така. Това е мога да кажа единственото по рода си възникнало преди 25, вече в 26-та година караме сдружение на свободен принцип, на доброволни начала. Академията е отворена за всеки. Така не е класическата форма на професионална гилдия, професионално дружество. Просто събираме всички, които имат интерес към фотографията, за да развиваме с тях, защото на всяка организация й е нужна членска маса, за да развиваме с тях изкуството в страната, и не само в страната. Ние, като представител, Фотографска академия е представител на Федерацията, Световната федерация за фотографско изкуство, за страната, и ние като такива сме длъжни да даваме основите на най-правилните процеси, които трябва да се случат в страната ни, за да го развиваме в правилна посока изкуството.

Да, и там виждам, че ви предстоят събития скоро.

Правим редовно каквото можем. В момента, след два дни в София ще има представяне на един световен фотожурналист, представяне на неговата книга във "ФотоСинтезис“ в София. По-късно няколко дни в Пловдив ще гостува същия човек, на 5 април. Това са интересни възможности, които не бива да се пропускат, да споделим такива имена, които са снимали по най-различни конфликтни точки по света, военни конфликти и какви ли не социални проблеми, и са ги уловили по, точно както казахме, по неподправен и артистичен начин. Ни бива да ни им се дава гласност и възможност хората да стигнат до тях, да се докосим до тяхното творчество. Защото макар фотожурнализмът да е улавяне на неподправения документ от живота, когато е направен и с нужната доза артистизъм и усещане за художественост, просто въздействието е съвсем различно.

Книгата, която този журналист ще представя, това литературна книга ли е или е по-скоро фотография, албум?

Не, не, това е книга, която се казва "Очевидец" и представя цялостно живота му и неговото творчество.

През фотографии?

Да, но в същото време вътре има и библиографски разказ, разни други статии за него и така нататък. Монография по-скоро бих я определил, авторска монография.

Между другото само да спомена, тази книга наистина представлява особен интерес, защото наш почетен член, Светлана Бахчеванова, която е създала FotoEvidence в Америка преди много години, това е първата книга, която е извън формата конкурсния, който тя провежда с FotoEvidence. И практически, по този начин, се дава особена тежест, че нещо е оценено от издател да бъде тиражирано в книга, без да бъде в конкурс с останалите, което му дава особена тежест и значимост. Манучер Дегати се казва авторът.

Още по темата: общо новини по темата: 61
31.03.2025 »
24.03.2025 »
20.03.2025 »
18.03.2025 »
27.02.2025 »
26.02.2025 »
предишна страница [ 1/11 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Лято 2025
Кабинетът "Желязков"
Катастрофи в България
Великден 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: