Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Безопасен ли е креатинът за тялото ни?
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 17:29 / 20.11.2024Коментари (0)662
©
Креатинът е хранителна добавка, която обикновено се използва за подобряване на производителността при упражнения и подобряване на състава на тялото.

Въпреки че креатинът се счита за една от най-безопасните и добре проучени хранителни добавки, някои хора може да се чудят дали креатинът е свързан със здравословни проблеми или предизвиква странични ефекти. 

Какво е креатин и какво прави в тялото?

Креатинът е естествено срещащо се съединение, което се намира в тялото ви. Около 95% от креатина в тялото ви се съхранява в мускулите, като по-малки количества се намират в тъканите на мозъка, сърцето и тестисите, пише health.com.

Креатинът играе важна роля в производството на енергия. Това е основният източник на гориво, използван за попълване на аденозин трифосфат (АТФ) в клетките. АТФ е молекула, която осигурява енергия за клетъчните функции, които поддържат процеси като нервна функция и мускулна контракция.3

Вашето тяло произвежда креатин от аминокиселините глицин , аргинин и метионин, които осигуряват около половината от дневните ви нужди от креатин. Останалото трябва да се набави чрез ядене на храни, богати на креатин, като месо и  риба , или чрез приемане на добавки с креатин. 

Проучванията показват, че повечето хора трябва да консумират 2-4 грама креатин на ден чрез храна или добавки, за да поддържат оптимално здраве.2Креатининът помага за снабдяването на мускулите ви с енергия, така че е популярен сред тези, които искат да подобрят мускулната сила и спортните постижения. 

Ползи от креатина

Креатиновите добавки, включително креатин монохидрат , се използват за подобряване на спортните постижения и увеличаване на мускулната маса и сила.

Изследванията показват, че добавките с креатин подобряват състава на тялото и мускулната сила в няколко популации, включително спортисти и възрастни хора. 

Едно ревю установи, че комбинирането на тренировка за резистентност с добавяне на креатин е по-ефективно за увеличаване на мускулния растеж при по-млади и по-възрастни хора, отколкото тренировка за резистентност, комбинирана с плацебо лечение. Прегледът обаче установи, че креатинът изглежда по-ефективен при по-млади хора.

Доказано е също, че креатинът подобрява спортните постижения, включително издръжливост и сила. Креатинът може също така да поддържа здравето по други начини, като например подобряване на загубата на мазнини, намаляване на нивата на кръвната захар и подобряване на когнитивното здраве.

Креатинът наистина ли е безопасен?

Креатиновите добавки се считат за безопасни и не са свързани със сериозни здравословни проблеми. Въпреки това, приемането на креатин може да доведе до няколко странични ефекти, особено когато се приема във високи дози. 

Когато се приема в дози от 20 грама на ден, креатинът може да доведе до задържане на вода,  най-честият страничен ефект от добавянето на креатин. Когато се приема в дози, по-високи от 10 грама на ден, той може също да предизвика стомашно-чревни симптоми като диария.

Тези нежелани реакции са свързани с приема на високи дози креатин, поради което често се препоръчва да се приемат по-малки дневни дози, като 3-5 грама на ден, и креатинът да се разделя на няколко дози през целия ден. 

Креатинът може също временно да повиши нивата на креатинин в кръвта, отпадъчен продукт, създаден, когато тялото разгражда креатина. Креатининът се използва като маркер за бъбречната функция, тъй като нивата се повишават, когато бъбреците са компрометирани.5Употребата на креатин обаче само временно повишава нивата на креатинина и не е доказано, че влияе отрицателно върху здравето или функцията на бъбреците, когато се консумира в препоръчителните дози.

Въпреки че няма доказателства, които да предполагат, че креатинът вреди на здравето на бъбреците, ако имате бъбречно заболяване или здравословно състояние, което влияе върху бъбречната функция , говорете с вашия доставчик на здравни услуги, преди да добавите нова добавка към вашата рутина, включително креатин. 

Как се отразява на определени популации

Някои популации трябва да бъдат особено внимателни, когато използват креатин.

Докато креатинът е проучван при деца и юноши, не трябва да давате добавки с креатин на деца или тийнейджъри, освен ако доставчикът на здравни услуги не го разреши.

Въпреки че изследванията са неубедителни, добавянето на креатин може потенциално да влоши симптомите на мания при хора с биполярно разстройство .

Смята се, че креатинът е безопасен за бременни и кърмещи жени, но употребата му не е проучена при тези популации.

Креатинът обикновено се счита за безопасен и не е свързан със сериозни странични ефекти или рискове за здравето. Въпреки това, ако имате медицинско състояние, сте бременна или кърмите, или сте загрижени за потенциални странични ефекти, свързани с добавянето на креатин, най-добре е да говорите с квалифициран доставчик на здравни услуги, запознат с добавките на креатин, преди да приемете креатин.

Креатинът взаимодейства ли с някакви лекарства или добавки?

Креатинът изглежда не взаимодейства с много лекарства или хранителни добавки, но има някои съображения.

Някои данни сочат, че хроничната (дългосрочна)  консумация на кофеин  може да намали някои от предимствата на креатина, като например ефектите му върху постиженията при упражнения. Това може да се дължи на различните ефекти на кофеина и креатина върху времето за мускулна релаксация. Необходими са повече изследвания, за да се разбере напълно как креатинът и кофеинът си взаимодействат в тялото.

Има някои съобщения за комбинации от креатин и стимуланти като ефедра, предизвикващи сериозни здравословни проблеми, но тези странични ефекти вероятно са били свързани със стимулантите, а не с креатина.  

В един по-стар казус, 33-годишен мъж е получил инсулт след консумация на високи дози екстракт от MaHuang (ефедра) и креатин монохидрат. Ефедрата е стимулант, който беше забранен в Съединените щати през 2004 г. поради сериозни рискове за безопасността, свързани с ефедрата, включително инфаркт и инсулт.

Креатинът като цяло изглежда безопасен за употреба с други лекарства и добавки. Въпреки това употребата му не е проучена с всички лекарства и е възможно креатинът да не е безопасен за приемане с всяко лекарство или хранителна добавка.Най-добре е да говорите с доставчик на здравни услуги, преди да започнете нови добавки. 

Креатинът е съединение, което помага за доставянето на енергия на мускулите. Доказано е, че добавките, съдържащи креатин, подобряват спортните постижения и състава на тялото и могат да поддържат и други аспекти на здравето.

Като цяло креатинът се счита за безопасна добавка и не е свързан със сериозни странични ефекти или опасения за здравето. Въпреки това, въпреки че креатинът е безопасен, най-добре е да се консултирате с вашия доставчик на здравни услуги, преди да приемете креатин, ако имате някакви здравословни проблеми или приемате лекарства.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Природни стихии
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: