Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Чували ли сте за пасивни домове?
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 13:49 / 13.11.2024Коментари (0)220
©
Северното полукълбо преживя рекордни горещини през лятото тази година. Архитекти и строители казват, че е време да започнем да използваме техниките на термалните комини и зелените покриви, за да можем да се справим с все по-знойните лета, които няма да са изключение във все по-топлия свят, в който живеем.

Нови изследвания показват, че климатизацията вече не е достатъчна, за да поддържа домовете прохладни през лятото. Спираловидно нарастващото енергийно търсене и разходите за вътрешно охлаждане сега карат проектантите да търсят алтернативни начини за охлаждане на сградите – някои току-що излезли от лабораторията, други – използвани от векове.

"Броят на сградите, които очакваме да се издигнат през следващите няколко десетилетия, е просто потресаващ“, казва Алекси Милър, директор строителни иновации в британския Институт за нови сгради. "Ако ги построим по начина, по който сме строили досега, ще използваме феноменално количество енергия. Има много начини, по които можем да градим това по-добре. Не всичко е фантастична, нововъзникваща технология – има някои основни неща, които не правим – а бихме могли“.

Архитекти, дизайнери и предприемачи смятат, че има начин да правим по-добре домовете за времената на живот в една доста по-топла планета.

Достъпни пасивни жилища

Домовете, изградени според стандартите за пасивно жилище се смятат масово за "златен стандарт“ за енергийна ефективност и вътрешен комфорт, казва Милър. Това са домове с дебела топлоизолация и прозорци с ниска топлопроводимост. През зимата те могат да се отопляват с енергия колкото за един сешоар. През лятото могат да останат хладни и да нямат нужда от климатик.

Проектирането на пасивни домове започва в Германия през 80-те години на миналия век. Сега концепцията се прилага по целия свят. През април предприемачи в Ню Йорк завършиха сграда, която се счита за най-голямата пасивна жилищна сграда в страната: достъпен жилищен комплекс със 709 жилища.

Пасивните домове обикновено използват 80% до 90% по-малко енергия от "конвенционалните“. Въпреки че този тип сгради стават все по-популярни, те все още не са масови.

"Един от начините, по които можем да постигнем голям растеж, е чрез политика и финансови лостове“, чрез по-строги стандарти за ефективност и програми за стимулиране, които предлагат предимства като по-добро зониране или атрактивни финансови ставки, казва Милър. Освен, че е комфортно, пасивното жилище щади и семейния бюджет и това е чудесно за семействата, които имат трудности да плащат сметките си.

"Живи“ екстериори

Зелените екстериори се използват за топлоизолиране на сгради от времената на древна Месопотамия. Зеленината отвън може да понижи вътрешните температури с до 3,8 градуса.

"Колкото повече зеленина можем да върнем, независимо дали е на покрив или на стена, толкова повече помагаме помага да запазим градовете прохладни“, каза Брус Дворак, ландшафтен архитект в Texas A&M, построил първия си зелен покрив именно върху кметството на Чикаго през 2001 г.

Зеленият покрив не абсорбира топлината по начина, по който го правят черните конвенционални покриви. Той може да помогне за охлаждане не само на сградата, която покрива, но и на околните зони. Този тип покриви също така абсорбират дъждовна вода, предотвратявайки оттичането наголеми количества вода при проливен дъжд. Така помагат за намаляване на риска от наводнения.

Идеалният зелен покрив е покрит с лека почва и местна растителност, каза Дворак. За различните климатични зони се използват различни видове растителност. Подобен ефект на засенчване и охлаждане през лятото имат и живите стени.

Зелените екстериори стават все по-популярни и заради други екстри, които предлагат. Те осезаемо намаляват шума. Това ги прави желани в големите градове, особено по протежение на големи улици с интензивен трафик, пише technews.bg. До известна степен зелените стени успяват и да поглъщат праха от градския въздух.

Термални комини

Някои строители търсят вградени функции за охлаждане на домовете. Термалните комини комини са тъмно боядисани шахти, прикрепени към стените на сградите. Такъв комин абсорбира топлина и когато горещият въздух се издига, засмукването принуждава по-хладния въздух да се издига нагоре и по този начин вентилира къщата.

Термокомините се използват от векове в Близкия изток, но започнаха да се използват в САЩ около 60-те години на миналия век, казва Кори Сафт, професор по архитектура в Университета на Луизиана. През 2018 г. Центърът за зелени сгради и градове на Харвард инсталира слънчев комин в централата си като част от модернизация, целяща да помогне на сградата да не изисква почти никаква енергия за отопление, охлаждане, вентилация или дневно електрическо осветление.

Друга техника, която става все по-популярна, са охлаждащите греди. Става дума за циркулиране на студена вода през канали, които обикновено са прикрепени към тавана, които след това излъчват студен въздух. Първоначално разработени през 70-те години на миналия век, тези техники са тихи, евтини за работа и лесни за поддръжка и могат да намалят потреблението на енергия за охлаждане с около 30%.

Милър, директорът на NBI, казва, че тъй като финансовите ползи от охлаждащите греди се натрупват с течение на времето. Затова местните и държавните власти имат интерес да създадат стимули за включване на тези функции в новите сгради, за да насърчат широкото им приемане. "Трябва да накараме хората, които планират [строителния] проект, да мислят за нещата в по-дългосрочен план“, каза той.

Светлоотклоняващи материали

Наред с това се разработват и множество нови екстрериорни покрития, чиято роля е да пазят домовете хладни през лятото. Повечето от тях по един или друг начин отблъскват слънчевата светлина, така че тя да не нагрява интериора. В тази посока се работи по текстил, бои и облицовки, които чрез различни техники на оптиката да отклоняват слънчевите лъчи или поне инфрачервената част от спектъра. Заигравката с оптиката прави възможно и постигането на различни интересни визуални ефекти за фасадите.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
51-ото Народно събрание
Рокади в ДПС
Задържаха шестима началници на полицията в Петрич и Сандански
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: