Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Далечни планети крият огромни богатства
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 00:30 / 13.11.2011Коментари (0)249
От векове хората почитат ценните метали и скъпоценните камъни както заради естетическата им стойност, така и заради приложението им в живота. Те също така са ценени заради относителната им недостатъчност на Земята, пише profit.bg. Въпреки рядкостта на тези елементи на нашата планета обаче има места във Вселената, където те са в огромно изобилие. Вижте и някои от най-богатите познати места във Вселената според CNBC:

Диамантената планета

По-рано тази година беше обявено откриването на планета, която е съставена основно от въглерод и е толкова плътна, че голяма част от нея вероятно е съставена от диамант. Международният екип от астрономи, които откриват планетата, смятат, че тя има значително по-голяма маса от Юпитер, но е 20 пъти по-плътна. Те предполагат, че новооткритата планета вероятно е останка от някога огромна звезда, която е изгубила външните си слоеве заради пулсиращата звезда, около която орбитира.
Ако за индикатор се използва масата на Юпитер и планетата е направена от солиден диамант, тя би била 37.974 нонилиона карата (1 нонилион = 1 с 30 нули). За съжаление планетата се намира на около 4000 светлинни години от Земята, което е далеч извън обсега на наличните днес технологии.

Природен газ на Титан

Титан е най-големият спътник на Сатурн и се намира малко по-близо до Земята от Диамантената планета - между 1.2 млрд. и 1.7 млрд. мили, в зависимост от това кое време на годината е. Титан е уникална в Слънчевата система по две причини - това е единственият спътник, който има плътна атмосфера, както и единственият, който разполага със стабилни течни маси на повърхността си, в това число стотици езера.
Езерата на Титан са много различни от тези на Земята. Смята се, че те се състоят от течен метан, известен още като природен газ. Наблюденията на планетата разкриват, че някои от езерата са пълни, а други само отчасти, което предполага, че на планетата има дъждове от природен газ. Друга хипотеза е, че на планетата има течен метан под повърхността по подобие на подпочвените води на Земята. Според някои оценки по-големите езера на Титан разполагат с по над 130 млрд. тона природен газ, което е над 31 пъти повече в сравнение с доказаните резерви на Земята.

Златен астероид

В книгата си Mining The Sky: Untold Riches of the Asteroids, Comets and Planets авторът Джон С. Люис задълбочено разглежда възможностите за достъп на ресурси в Космоса. Като един от най-въздействащите примери той посочва астероида 3554 Amun - метален астероид, който под повърхността си може би има злато на стойност 20 трлн. долара заедно с желязо и никел за 8 трлн. долара, кобалт за 6 трлн. долара и платина за още 6 трлн. долара.

Книгата, която е публикувана през 1997 г., включва оценки, базирани на пазарни цени по това време, които са близо една шеста от цените през 2011 г. Всеки, който има понятие от търсене и предлагане, би предположил, че ако толкова ценни метали бъдат докарани на Земята в изобилие, техните цени ще се сринат.

Междузвезден алкохолен облак

През 2006 г. астрономи от британската обсерваторията "Джодрел Банк" откриват огромен облак от метилов алкохол, простиращ се на над 288 млрд. мили в района W3(OH) на нашата галактика. Алкохолният облак е в газообразна форма и се върти около централна звезда в звезден инкубатор, където се смята, че се формират други звезди. Учените, които проучват облака, се надяват, че това ще им помогне да добият по-добра представа как се формират звездите. Въпреки че вероятността за съществуването на огромен алкохолен облак е изкушаваща за някои, за съжаление метиловият алкохол е отровен за хората и основното му приложение е в индустрията.

Вода край Юпитер

Въпреки че на Земята има вода в изобилие, смята се, че в нашата Слънчева система има места, където има огромни извънземни водни резерви.

Един от основните кандидати за наличието на вода в Слънчевата система е Европа - леден спътник на Юпитер. Европа е едно от най-гладките тела в Слънчевата система с много малък брой кратери и други повърхностни образувания. Мнозина смятат, че Европа е основен кандидат за наличието на огромен течен океан под повърхността си. По някои оценки дълбочината на подземните океани на Европа е 62 мили, а водата в тях може да е солена.

Друг кандидат за наличието на вода в Слънчевата система е най-големият известен обект в астероидния пояс между Марс и Юпитер - планетата джудже Церес. Резултатите от проучване на университета "Корнел" от 2005 г. показват, че минипланетата може да съдържа повече замръзнала вода, отколкото целите сладководни запаси на Земята. За разлика от Европа на Церес е малко вероятно да има вода в течна форма, тъй като планетата не е достатъчно голяма, за да има топлинно ядро.

Звезди, превъзхождащи Слънцето

Един от най-ценните ресурси на Земята е енергията, по-голяма част от която по един или друг начин произлиза от Слънцето. Във Вселената звездите са основните генератори на енергия и въпреки че енергията е в относително изобилие в Космоса, тя определено е ценена тук на Земята.
Слънцето е относително малка звезда и някои небесни тела го превъзхождат по най-различни начини. Най-голямата известна звезда е VY Canis Majoris, чийто радиус се смята, че е между 1800 и 2100 слънчеви радиуса. Ако VY Canis Majoris се намираше на мястото на нашето Слънце, краищата на звездата щяха да стигат до орбитата на Сатурн.

Друга звезда, която превъзхожда нашето Слънце, е известна като R136a1. Това е най-ярката и най-плътната звезда, известна във Вселената. Яркостта на R136a1 е приблизително 8.7 млн. пъти по-голяма от тази на Слънцето, а масата й е 265 по-голяма от тази на Слънцето. R136a1 е способна да произвежда в много пъти повече енергия в сравнение с нашата звезда.

Източник: standartnews






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Задържаха шестима началници на полицията в Петрич и Сандански
Зима 2024/2025 г.
50-ото Народно събрание
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: