Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
До 70% от калифорнийските плажове могат да изчезнат до края на века
Автор: ИА Фокус 18:38 / 28.05.2023Коментари (0)582
© ОДМВР - Бургас
Калифорния е известна със златистите си пясъци и безкрайните си вълни, но голяма част от известните брегове на щата може да изчезнат в близко бъдеще.

Това сочи ново проучване, според което между 25 и 70% от калифорнийските плажове могат да бъдат отмити до края на века, оставяйки след себе си само скали или крайбрежна инфраструктура, съобщава Guardian.

В проучването са използвани сателитни данни, събрани през последните две десетилетия, за да се изследва калифорнийското крайбрежие с дължина 1100 мили. Изследователите от Геоложкия институт на САЩ (USGS) използват тези сателитни изображения в комбинация с модели на покачване на морското равнище, предизвикано от климатичната криза, за да оценят формата и положението на бреговата линия на щата до 2100 г. Размерът на покачването на морското равнище ще зависи от това колко въглероден диоксид се изпомпва в атмосферата сега и в бъдеще.

Документът, който е в процес на рецензиране за публикуване, е продължение на проучване от 2017 г., проведено от същите изследователи, фокусирано върху скоростта на крайбрежната ерозия в Южна Калифорния. Това проучване установи, че подобна част от плажовете в Южна Калифорния - между 31 и 67% - са податливи на изчезване.

"Плажовете са може би най-емблематичната характеристика на Калифорния и потенциалът за загуба на тази идентичност е реален", пише Шон Витоусек, изследователят, ръководил както проучването от 2017 г., така и настоящото. 

Калифорнийската крайбрежна комисия вече насърчава градовете да укрепват крайбрежието си, като строят морски стени или депонират големи скали, които могат да помогнат за защитата им от удрящите вълни (въпреки че морските стени могат да предизвикат по-бърза ерозия на пясъка от съседните плажове). Възстановяването на естествените пясъчни дюни също може да помогне за защитата на плажовете. В проучването се посочват няколко области, изложени на особен риск от силна ерозия: Пойнт Арена и залива Хумболт в Северна Калифорния, Писмо Бийч и залива Морро в Централна Калифорния, както и Нюпорт Бийч и Сан Клементе в Южна Калифорния.

Загубата на плажове може да има последващи ефекти върху общностите, които живеят във вътрешността на страната. Това засяга в най-голяма степен исторически маргинализираните групи от населението с по-ниски доходи - жителите на крайбрежието обикновено са по-възрастни и по-богати от средния жител на Калифорния. Без спасители, паркинги и други удобства става все по-трудно за хората, живеещи далеч от крайбрежието, да се възползват от предимствата на останалите плажове.

Новото проучване за първи път използва бреговите линии, получени от сателит, за подобен тип анализ, казва Марк Мерифийлд, крайбрежен океанограф от Института по океанография "Скрипс" в Ла Джола, който не е участвал в изследването.

Плажовете, които направиха Калифорния известна, вече се променят, като проучване на USGS от 2009 г. установи, че около 40% от плажовете вече са подложени на дългосрочна ерозия.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Хороскоп за деня
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: