Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Горчив вкус в устата - ето на какво се дължи?
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 12:44 / 05.12.2024Коментари (0)869
©
Горчивият вкус в устата най-често се получава поради хапването на храни с такъв вкус или консумирането на някои видове напитки. Ако обаче горчивият вкус не отшуми и не се маха след пиене на вода, може да е знак за нещо по-сериозно, на което трябва да обърнем внимание. Има някои заболявания, които може да причинят горчив вкус в устата – основните причини ще разгледаме в статията.

Какво може да означава горчив вкус в устата?

Горчив вкус в устата може да получим по различни причини. Освен поради храни и напитки, които сме консумирали, има някои здравословни състояния и заболявания, които носят горчив вкус като един от симптомите си. Хубаво е да сме информирани за потенциалните вредители, които причиняват горчив вкус в устата.

Горчивият вкус в устата може да е един от симптомите на определено заболяване, но за да сме сигурни в здравословното си състояние, трябва да наблюдаваме тялото си внимателно. Ако този вкус не отшумява и е съпътстван с друг дискомфорт или болка в тялото, е препоръчително да се консултираме с лекар.

Заболявания при горчив вкус в устата

Основните заболявания, които се наблюдават при пациенти с горчив вкус, са свързани с проблеми в устната кухина. Поради това се препоръчва първата ни консултация относно този симптом да бъде при зъболекар. Особено важно е да се обърнем към специалист, ако горчивият вкус остава, след като сме измили зъбите си или сме изплакнали с вода за уста.

При сухота в устата

Хроничната сухота в устата може да доведе до поява на траен горчив вкус. Намаленото производство на слюнка поражда подобни неприятни усещания. В подобни случаи е възможно да третираме състоянието, като увеличим приема си на вода и мием зъбите редовно.

Някои медикаменти, както и автоимунни заболявания понякога водят до сухота в устата и съответно до странни усещания и вкусове в устната кухина. Недостатъчното производство на слюнка може да доведе до значителни изменения във вкусовите рецептори, когато ядем и пием. Това може да доведе до промени във вкуса по време на хранене, но и без наличието на храна.

По време на бременност

При много жени се наблюдават промени във вкуса в устата поради хормонални промени. Това най-често е горчив вкус или наподобяващ метал. Странните вкусове може да отшумят с напредването на бременността или да продължат до раждането. Обикновено няма лечение или терапия за това, като състоянието се дължи на промените в хормоналните нива в организма на бъдещата майка.

Някои медикаменти

След прием на някои лекарства определено количество от тях се изхвърля от тялото през слюнката. Това може да е причина за внезапна поява на горчив вкус в устата. Най-често това се наблюдава при:

- Широкоспектърни антибиотици като тетрациклини

- Лекарства с литий – обикновено използвани за третиране на биполярно разстройство

- Някои медикаменти, влияещи на сърдечно-съдовата система

- Витамини и хранителни добавки, съдържащи цинк, хром или мед

Ако горчивият вкус е твърде неприятен и пречи на ежедневните ни дейности, може да се консултираме с лекуващия си лекар и да сменим медикаментите си с друг вид. Ако приемът на медикаменти не е постоянен, като например при прием на антибиотици за конкретна инфекция, може да опитаме да преодолеем симптома и да изчакаме преустановяването на приема.

При рефлукс

Също наричан гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ, постоянният рефлукс причинява дискомфорт и може да доведе до връщане на стомашно съдържимо, включително стомашна киселина, в устата. Това е една от често срещаните причини за горчив вкус в устата.

Ако имаме и други симптоми, свързани с ГЕРБ, е препоръчително да се обърнем към лекар, който да третира състоянието. Най-често срещаните симптоми на това заболяване са:

Парещо и дразнещо усещане в горната част на стомаха и хранопровода. Този симптом може да продължава часове след хранене.

Проблеми с гълтането на храна и усещане за неспособност да преглъщаме.

Хронична суха кашлица, която няма белодробна причина.

Успешното лечение на рефлукса ще намали дискомфорта след хранене и заедно с това ще ограничи горчивия вкус в устата.

Други заболявания

При заболявания на синусите и горните дихателни пътища е възможно да се появи горчив вкус в устата. Това се дължи на определени вещества (например белтъци или други метаболитни продукти), които тялото произвежда, за да се бори с възпалението. Тези белтъци може цялостно да повлияят на вкусовите рецептори, поради което при някои пациенти се наблюдава промяна във вкуса по време на настинка или друг вид разболяване.

При някои видове терапия за онкологични заболявания също се наблюдава промяна във вкуса и поява на горчив вкус в устата.

Любопитни алергични реакции

Възможно е някои алергии да причинят неприятния горчив вкус в устата, пише forlife.bg. При някои хора се наблюдава този страничен ефект при консумация на кедрови ядки. Горчив вкус в устата може да се появи дори няколко дни след консумация на тези ядки и може да продължи за дълго време.

Как да премахнем горчивия вкус в устата?

Има някои методи за премахване на неприятния горчив вкус в устата у дома. Възможно е част от тях да не проработят за всеки човек. Страдащите от този дискомфорт може да изпробват различните техники и да видят кое работи за тях.

Често срещани съвети са:

Пиене на повече течности: Препоръчва се да пием повече вода за цялостното ни здраве, но повишената хидратация може да разреди случаите, в които усещаме горчивина. Пиенето на други напитки с допълнителен вкус като чай може също да помогне за справяне с горчивия вкус в устата.

Добра орална хигиена: Възможно е да усетим горчивина като остатъчен вкус от храни, напитки или перорални лекарства. От друга страна, горчив вкус в устата може да получим поради недостатъчна орална хигиена, както и проблеми със зъбите и венците. Препоръчва се да мием зъбите си редовно, да използваме конец за зъби и да посещаваме редовно своя зъболекар.

Намаляване на рефлукса: При някои хора ГЕРБ се появява поради храносмилателни проблеми. Има обаче някои рискови фактори за рефлукс, които може да предотвратим – наднорменото тегло, тютюнопушенето, мазната и люта храна и алкохола могат да са предпоставка за засилване на рефлукса.

Смяна на медикаменти: Както споменахме, някои лекарства може да причинят хроничен горчив вкус в устата. В тези случаи може да помолим лекуващия си лекар да смени лекарствата, ако това е възможно, за да намалим дискомфорта.

Заключение

Горчив вкус в устата може да се появи по различни причини, но има и разнообразие от техники, които да облекчат дискомфорта. Ако състоянието продължи по-дълго време или не се повлиява от техниките за облекчаване, се препоръчва да се консултираме с лекар, който може да открие проблемно здравословно състояние.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: