Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Как изкуственият интелект прави музика и променя всичко?
Автор: ИА Фокус 18:38 / 25.09.2023Коментари (0)441
©
Вече съществуват няколко алгоритми, базирани на изкуствен интелект, които са генератори на музика. Те обработват огромни бази данни, ползват готови мелодии, но ги синтезират по нов начин и създават нов тип песни. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова. 

Тя посочи, че този похват се появява още в средата на ХХ век, когато много диджеи и популярни музиканти го правят. Сега тази роля е иззета от изкуствения интелект.  

Три от тези платформи за музика са безплатни. "Идеята е, че те боравят с толкова големи данни, че вероятността да се повтори някакъв музикален модел, сюжет или кратка мелодия е много малка. Авторските права са дадени като свободен код от самите създатели на платформите. Когато те започнат да се ползват професионално, т.е. дългосрочно във времето, е необходим абонамент", обясни тя.  

Тя отбеляза, че в тази посока също трябва да бъдат създадени регулации. "За което в "Холивуд" вече нададоха вой всички сценаристи, режисьори и актьори, които се почувстваха застрашени, но ето – виждаме това и в музикалния бранш. Това ощетява много творци. Изкуственият интелект може да създаде фонова музика за видеоклипове, интро музика, всякакъв тип подкасти или звукови ефекти, ефекти за онлайн игри и каквото може да си представите. Втората голяма сфера, която може да бъде променена и реално могат да се използват тези музикални генератори, са рекламите и маркетингът. Изкуственият интелект може да създава всякакъв тип брандирана, специфична музика за настроението на потребителите на продукта. Това би се отразило сериозно и върху филмовата индустрия. 

"Тук изкуственият интелект може да ползва и обратна връзка", поясни Мариана Тодорова.  

По думите й използването на изкуствен интелект масовизира вкуса и променя критериите и стойността на изкуството. "Тук уникалността, личностният почерк, творческият подход, щрих трансформира и лишава, прави всичко по-стереотипизирано, скучно. Ирационалното, човешката грешка понякога е извор за вдъхновение, за нови идеи, за спонтанност, за импровизация. Интересно е как музиката и мелодиите също стават пригодени към определени професии и всъщност хора от различни творчески области могат да ги ползват така, че да подобрят продуктите си", посочи още тя.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: