Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Лекар: Мит от миналото е твърдението, че бенка не трябва да се пипа
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 12:14 / 09.06.2023Коментари (0)408
©
Водещи специалисти участваха на семинар, провел се пред медиите, като коментираха диагностиката и лечението при меланома.

На семинара участие взе и д-р Гергана Шаламанова, началник на Отделение по медицинска онкология и дерматология към Комплексен онкологичен център - Пловдив.

Тя обясни, че това е рядък по честота, но тежко протичащ тип кожен тумор, поради способността си да се разпространява.

"Рисковите фактори за развитието на заболяването са излагане на слънце, използване на солариум, наличие на бенки, светъл фенотип (бледа кожа, руса или червена коса, сини очи и лунички) и фамилна обремененост. Ако човек има близък роднина - родител, брат, сестра - с меланом, неговият индивидуален риск за развитие на заболяването е 2 до 3 пъти над средния", обясни д-р Шаламанова.

По думите ѝ най-опасни са слънчевите изгаряния в детството. За избягване на риска от развитие на кожния рак се препоръчва фотопротекция чрез подходящо облекло, шапка, очила, избягване на слънцето в обедните часове и защитни кремове с над 30 SPF. Освен това е необходимо повишаването на здравната култура в обществото с обучение от ранна детска възраст и в училищата, както и въвеждане на профилактични скрининг програми.

Д-р Шаламанова призова всеки сам да следи бенките по тялото си (размер, форма, цвят, появата на сърбеж, секреция, кървене, залющване, възпаление) и при промяна в тях да се консултира с онкодерматолог.

Тя препоръча също така периодично фотографиране на отделни бенки или на цялото тяло при по-голям брой, за да може да се проследяват и сравняват за настъпила промяна. Друг начин за самоизследване е да се използват специални приложения за смартфон, с които може да се оцени вида на бенката.

"Препоръчително е всеки възрастен, подрастващ или дете с бенки или образувания по кожата, да бъде прегледан профилактично от специалист. Ако в семейството Ви има кръвен роднина с диагноза малигнен меланом, всички кръвни родственици трябва да се прегледат", каза още д-р Шаламанова.

Бенките не трябва да се изгарят, замразяват, третират с лазер, особено извън големи онкологични центрове. Те трябва да се следят, ако са 50-100 на брой или когато имат признаци на атипизъм. Съветът на лекарката е човек сам да оглежда тялото си или някой друг да го прави, но само на дневна светлина. Да снима с телефона си съмнителни бенки или цялото тяло, след 2-3 месеца – отново, и да сравни дали има някаква промяна в размера, формата, цвета им, поява на сърбеж, секреция, кървене, залющване, възпаление. При изменение и особено при съчетаване на 2-3 признака да се консултира с онкодерматолог или онкохирург. Ако той открие туморно образувание, ще го изреже и след хистологично изследване ще определи по-нататъшното лечение. Мит от миналото е твърдението, че бенка не трябва да се пипа."






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: