Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Любопитно за Великден - как е било през 1912 година и кога ще се падне пред 2100 година
Автор: Росица Лаханова 12:51 / 16.04.2023Коментари (0)601
©
Обикновено си мислим, че знаем всички около най-светлия християнски празник - Великден, когато славим Възкресението на Исус Христос.

Винаги обаче има какво да научим, надничайки в традициите - родните и чуждите.

В миналото през цялата Страстна седмица не се е вършела никаква селскостопанска работа -  не се е впрягал добитък, не се е яздел кон, особено на Разпети петък, когато постът е най-строг. Възрастните хора вярвали в поверието, че ако се работи тогава, ще има гръмотевици и град.

Бегла представа какво е било настроението по празника в града, получаваме от публикации в печата по онова време.  Ето какво пише във вестник "Реч" от 1912 година:

"С един трескав и суетен шум столицата посреща празника на най-великия учител на човечеството Исус Христос. Улиците са препълнени с мъже и жени, които бързат да довършат своите покупки за Великден. И през тия дни животът на столицата е съсредоточен, като че ли само из улиците "Леге" и "Търговска". В другите краища усиленият темп на настроението, идващо от предпразничните дни, почти не се чувства. Всички бързат към тия улици, за да излязат от тях с грижливо свит пакет. И по лицата на всички се чете една по-голяма радост, отколкото в обикновените дни на столичния живот. Не по-малко е оживлението по улица "Мария Луиза". От "Св. Крал" до Халите по тротоарите на тая улица са настанени продавачите на козунаци и яйца, които със своя оглушителен вик подсещат купувачите да не забравят, че и тяхната стока е необходима за Великден".

В западноевропейската култура пък съществува персонажът Великденски заек. За първи път се споменава за него през 1678 година. В немска приказка се разказва за заек, който крие в градината яйца от децата. От там едва и при нас и малчуганите се забавляват в него през последните няколко години.

Много често наред с общовъзприетите символики за нашите великденските празници вече се срещат и зайчета – шоколадови, захарни, плюшени, керамични. Дори и по-картичките вече често може да се види заек, редом с родната кокошка с яйца или пиленце.

Символът на заека по Великден не е случайна. Още от антични времена дивите зайци се възприемали като символ на Луната, е известно, че датата на Великден се мести, според лунния календар. Той се причислява към т. нар. "подвижни празници" и влиза в пряка взаимосвързаност с Лунния календар. Датата на неговото почитане се изчислява по специални пасхални таблици. Благодарение на тези таблици можем да разберем, че след 50 години - през 2073 година, Великден ще бъде на 30-и април, а да речем през 2100 година - на 2-ри май.

Както се казва - ще поживеем, ще видим.

Още по темата: общо новини по темата: 179
24.03.2024 »
24.04.2023 »
20.04.2023 »
18.04.2023 »
18.04.2023 »
18.04.2023 »
предишна страница [ 1/30 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: