Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Може ли консумацията на повече растителни протеини да намали риска от сърдечни заболявания
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 22:50 / 04.12.2024Коментари (0)921
©
Сърдечни заболявания са водещ причинител на смърт в доста държави по света. Въпреки че лекарствата и технологичните интервенции помагат, диетата остава фокус за онези, които искат да предотвратят сърдечни заболявания или да подобрят здравето си, след като са били диагностициране.

Изследователи от Харвардския университет T.H. Chan School of Public Health наскоро публикува резултатите от 30-годишно проучване, което анализира ефекта върху здравето на сърцето от консумацията на повече растителни протеини, отколкото животински.

Въпреки че изследването не е дало конкретно съотношение на растителни към животински протеини, което да бъде включено в диетичните насоки, изследователите са научили, че хората, които консумират повече растителни протеини, обикновено имат по-ниски съотношения както на CHD, така и на CVD.

Хората с най-високо съотношение на растителни към животински протеини са имали 19% по-нисък риск от ССЗ и 27% по-нисък риск от ИБС.

Фокус към растителни протеини

През 2022 г. около 1 от 5 смъртни случая се дължат на сърдечни заболявания.

Има много причини някой да развие сърдечно заболяване, като генетична предразположеност, лош избор на диета и навици като пушене на тютюневи изделия и пиене на алкохол.

Тези, които искат да намалят риска от сърдечни заболявания могат да правят упражнения и подбират по-добре храната си. Например, изборът на постно месо срещу червено месо може да намали риска от сърдечни заболявания.

Диетите, които се фокусират върху растителни протеини, се увеличиха през последните години с нарастването на вегетарианството и веганството. Киноа, едамаме и нахут са примери за растителни протеини, които хората използват.

Данни, събрани в 30-годишно проучване, за да развият по-добро разбиране за това как по-високите съотношения на растителни протеини влияят на сърцето. Проучването включва повече от 200 000 участници.Хората, записали се за участие, които вече са имали ССЗ или рак,  са били изключени, предаде Medical News Today.

След като проучването приключва, изследователите анализирали хранителния прием и резултатите от ССЗ и ИБС. 

До края на 30-годишното проучване 16 118 участници съобщават за развитие на ССЗ, а 10 187 участници съобщават за развитие на ИБС. Освен това 6137 участници съобщават, че са имали удари.

Изследователите сравняват тези данни със съотношението растителен/животински протеин, за да видят дали могат да открият някаква връзка между съотношението и риска от ССЗ/ИБС.

Участниците с по-високи съотношения на растителни към животински протеини показват значително намален риск от ССЗ в сравнение с тези, които имат най-ниското съотношение на растителни към животински протеини – те имат 19% по-нисък риск. Намаленият риск от ИБС е още по-впечатляващ при 27% по-нисък риск.

Изследователите казват, че съотношението растителен към животински протеин трябва да бъде 1:2, за да се намали рискът от ССЗ и 1:1,3 за ИБС.

Учените отбелязват, че по време на 30-годишното проучване участниците с по-високо съотношение на растителни към животински протеини са имали по-нисък ИТМ, е по-малко вероятно да бъдат пушачи и са били по-активни.

Въпреки че изследователите са открили положителни ползи за по-високото съотношение на растителни към животински протеини за намаляване на риска от ССЗ и ИБС, те не са открили такива ползи, свързани с инсулт.

Авторите на изследването посочиха, че въпреки тези констатации, те не са идентифицирали оптимално съотношение между растителни и животински протеини и казаха, че са необходими повече изследвания.

Хранителни съвети за консумация на повече растителни протеини

Джон Хигинс, доктор по медицина, кардиолог в UTHealth Houston, който не е участвал в проучването, говори с Medical News Today за проучването.

Хигинс казва, че констатациите са "в съответствие с предишни проучвания, които препоръчват диети на базата на растителни протеини или средиземноморски диети като най-добрите диети за предотвратяване на ССЗ, както и за намаляване на по-нататъшни събития“.

Средиземноморската диета се фокусира върху яденето на растителни храни, здравословни мазнини и пълнозърнести храни.

Тъй като авторите отбелязват различни оптимални съотношения за предотвратяване на ССЗ и ИБС, Хигинс предлага обяснение за това.

"По-високото съотношение за превенция на коронарна болест на сърцето може допълнително да подобри кръвните липиди, кръвното налягане и маркерите за възпаление – поради факта, че растителните протеини са придружени от големи количества фибри, антиоксидантни витамини, минерали и здравословни мазнини“, отбеляза той .

Хигинс предлага хората, които се интересуват от подобряване на съотношението между растителни и животински протеини, да намалят червеното месо и да се съсредоточат върху яденето на повече здравословни ядки.

"Яжте повече здравословни ядки всеки ден като източник на протеин. Ядките са добър източник на протеини, мазнини и фибри, имат нисък гликемичен индекс, намаляват ССЗ и някои видове рак и подобряват когнитивното функциониране“, добави той.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Световна черна хроника
Зима 2024/2025 г.
Босна и Херцеговина
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: