© | Обектът прелетя на около 1,3 пъти дистанцията между Земята и Луната - или около 486 000 км. Той се намираше най-близо до нашата планета в 20,14 ч. българско време. Цяла нощ той може да бъде наблюдаван с бинокли или малки любителски телескопи в района на съзвездието Голяма мечка, уточнява ТАСС, цитирана от БТА.Когато бе забелязан за пръв път преди няколко седмици, обектът бе класифициран като астероид. Имаше и опасения, че той може да падне на Земята.
Астероидите са съставени предимно от скали и метали, а кометите - от лед и прах. Когато Слънцето ги затопли, ледът се превръща в газ, който оформя голяма видима "опашка".
Някои комети след многократни преминавания през вътрешната част на Слънчевата система загубват външния си слой от летливи елементи и в някои отношения са неотличими от астероиди. Вероятно такъв е случаят и с "мъртвешката глава", която премина край Земята тази вечер.
Космическият обект е открит от американската автоматична система Pan-STARRS на Хаваите, а първите му снимки са получили в обсерваторията Аресибо в Пуерто Рико, съобщи на сайта си НАСА.
На фотографиите учените са открили тъмни участъци в центъра му. Според астрономи това може да са следи от ударни кратери. Общо на 30 октомври са били получени шест радиолокационни снимки на 2015 TB145. Резолюцията е 7,5 метра на пиксел.
С помощта на радиолокационната система астрономите са уточнили големината на обекта. Диаметърът на небесното тяло е 600 метра (10 пъти по-голям от този на тунгуския). А това е много повече, отколкото се смяташе преди. |