Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Не се чудете защо няма резултати във фитнеса: Правите една съществена грешка
©
Когато става дума за изграждане на сила, често се фокусираме само върху мускулите. Но зад всяко силно движение се крие мрежа от съединителни тъкани: връзките (лигаменти), сухожилията и ставите, които поддържат тялото ни в движение. Независимо дали вдигате щанга, бягате или заемате йога поза, тези задкулисни играчи са жизненоважни за всяко движение, което правим, казва Джесика Улк, спортен физиотерапевт, личен треньор и мениджър в Academy Medtech Ventures.

"Връзките и сухожилията са видове съединителна тъкан, които играят съществена роля в поддържането, закрепването и свързването на различни структури в тялото“, казва Кай Ю Хо, доцент по интегрирани здравни грижи в Университета в Невада, Лас Вегас. Ако нямате стабилност в тези съединителни тъкани, вие се излагате на риск от състояния като тендинит (възпаление на сухожилията), разкъсвания или проблеми със ставите.

Но не само спортистите трябва да се тревожат за здравето на ставите и съединителната тъкан; всеки е податлив, казва Улк. С напредването на възрастта рискът от наранявания на сухожилията, разтягане на връзки и хронични заболявания на ставите нараства значително. Проучване от 2023 г. установява, че тези състояния засягат близо 25% от възрастните.

Разбирането как тези съединителни тъкани функционират и се адаптират е от ключово значение, за да ги поддържате здрави и устойчиви. Ето какво трябва да знаете.

Защо сухожилията и връзките се адаптират по различен начин от мускулите

Лигаментите са фиброзни ленти, които свързват кост с кост в ставите, като например предната кръстна връзка (ACL), която свързва бедрената кост с пищяла в коляното. "Те осигуряват стабилност и помагат за предотвратяване на прекомерно движение на ставата“, казва Хо.

Междувременно сухожилията "са истинските двигатели на движението“, казва Джон Хинсън, хирург ортопед в Ортопедичния институт в Палм Бийч. Те свързват мускула с костта - подобно на ахилесовото сухожилие, което свързва мускула на прасеца с костта на петата - и позволяват движения чрез предаване на силата, генерирана от мускулните контракции, към костите.

Една ключова разлика между мускулите и съединителните тъкани е как те реагират на стрес и се възстановяват. "Като цяло съединителните тъкани не укрепват по същия начин, както мускулите, но те могат да се адаптират към стреса, като стават по-плътни и по-устойчиви с течение на времето“, казва Хо. Сухожилията, например, се втвърдяват в отговор на механично натоварване, което им позволява да се справят с по-големи сили. Силовите тренировки могат да увеличат съдържанието на колаген и да подобрят клетъчната организация, намалявайки болката и подобрявайки устойчивостта.

Този процес на адаптация обаче отнема време. За разлика от мускулите, които се възстановяват и растат сравнително бързо благодарение на богатото си кръвоснабдяване, връзките и сухожилията имат по-малко кровоносни съдове, което прави времето за възстановяване по-бавно, казва Улке, предаде nationalgeographic.bg. Прекалено силното и твърде бързото натискане – независимо дали чрез рязко увеличаване на натоварването при тренировка или извършване на повтарящи се движения като бягане – може да пренапрегне тези тъкани, което води до наранявания с висок риск от повторно нараняване.

"Важно е бавно да си проправяте път към тренировъчните програми“, казва Хинсън.

За целта Хинсън препоръчва добре структурирана тренировъчна програма, която дава приоритет на постепенната прогресия и възстановяване, за да ви помогне да направите вашите съединителни тъкани и стави по-здрави. "Добрите контролирани силови тренировки са изключително важен начин за предотвратяване на някои от тези наранявания на ставите“, казва Хинсън.

Кои са най-добрите упражнения за здравето на ставите и сухожилията

Два стратегически подхода за укрепване на сухожилията са изометричните упражнения - движения, които може вече да са във вашата тренировъчна програма, и ексцентричните упражнения – движения, които удължават мускула под напрежение, като например спускане в клек или спускане от повдигане на прасеца.

Изометричните упражнения изискват задържане на позиция под напрежение, като планк или задържане на клекнала позиция за продължителен период от време. В тези позиции мускулите ви работят, но вие работите и върху центрирането на ставата и сухожилието, за да задържите тази позиция, казва Улк. Хо добавя, че докато сухожилията и ставите технически не могат да бъдат тренирани директно, вие можете да поддържате тяхното здраве чрез укрепване на околните мускули и насърчаване на правилни модели на движение.

Улке често създава тренировъчни програми с комплекс от цели за своите атлети: "високи“ дни за развитие на мускулите и силата и "ниски“ дни, фокусирани върху изометричните упражнения и мобилността. Но повечето хора нямат достатъчно време за отделни дни за съвместна работа. Вместо това опитайте да интегрирате тези движения в съществуващите си силови тренировки. Помислете за добавяне на няколко серии изометрични задържания по време на загряването или като завършък.

По време на вашите тренировки се съсредоточете върху ексцентричната фаза на вашите движения. Забавете и поддържайте контрол по време на упражнението, за да ви помогне да осигурите правилна форма. Можете също така да използвате повече повторения и по-ниско тегло, за да намалите риска от пренапрежение на съединителната тъкан.

И накрая, Хинсън препоръчва включването на упражнения с ниско въздействие като ходене, колоездене, пилатес, водни спортове и йога. “Грижата и подобряването на структурите, които правят ставите по-здрави и по-гъвкави – това наистина носи огромни дивиденти и напълно се отплаща в бъдеще."






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Войната вУкрайна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: