Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Нова опасна тенденция се разпространява в TikTok
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:37 / 05.05.2023Коментари (0)335
©
Придобиването на приятен загар и равномерен тен е приоритет за много дами – било то чрез излагане на слънце, кремове за тен или солариум. Какви рискове крият обаче съвременните методи за потъмняване?

Нов смущаваща мода в ТикТок придоби все по-голяма популярност и постави много въпроси относно безопасността за здравето. Видеа в платформата насърчават използването на назални спрейове, които съдържат веществото меланотан, като средство за по-бързо придобиване на тен на кожата, непосредствено преди посещение в солариум.

Във видеата в мрежата, които надхвърлят 1,4 милиона преглеждания и над 24 000 поста в Инстаграм, момичета впръскват спрейовете в носа си, преди да влязат в солариум.

Пред bTV дерматологът Мария Хаджийска разясни повече относно потенциалните рискове за здравето при използването им.

"Назалните спрейове съдържат хормона меланотан. Когато го вдишвате, той навлиза в кръвта през носната лигавица. След това се свързва с рецепторите за меланокортин и стимулира производството на пигмента меланин", обясни дерматологът.

Д-р Хаджийска уточни, че тенът, придобит по този начин, не трае вечно, а меланотанът в спрейовете не е одобрен или регулиран от Администрацията по храните и лекарствата и е забранен за законна продажба в редица страни, включително Съединените щати, Обединеното кралство и Австралия.

"Това означава, че съставът на тези спрейове не е точно изяснен. Те съдържат вещества, които не са пречистени и безопасни за човешкия организъм“, добави д-р Мария Хаджийска пред bTV.

Сред по-сериозните странични ефекти, които дерматологът изброи, могат да бъдат гадене, повръщане, диария, интензивно потъмняване на ноктите и кожата, промяна в либидото и др.

Д-р Хаджийска уточни, че назалните спрейове могат да предизвикат и меланом – най-злокачественият рак, както и промяна във формата, цвета и големината на бенките по тялото, което да бъде предпоставка за меланом. Има дори данни за прекъсване на кръвоснабдяването на бъбреците и развитие на инфаркт на бъбрека.

В изследване на Би Би Си химици от Imperial College London анализират 10 различни комплекта за тен. В тях те откриват повече от 100 неидентифицирани съставки и потвърждават наличието на меланотан 2. В САЩ ракът на кожата е най-често срещаният.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията съобщават, че през 2013 г. почти 72 000 души са имали меланоми на кожата, като някои проучвания сочат, че броят на засегнатите се е увеличил през последните няколко години.

Според справка в регистрите на Изпълнителната агенция по лекарствата и Европейската агенция по лекарствата на територията на България няма разрешен за продажба лекарствен продукт, съдържащ меланотан.

Веществото няма утвърден АТС код - уникален код, който се дава на лекарството с оглед на органа или системата, върху които то действа и начина, по който действа. Тази система за класификация се поддържа от Световната здравна организация.

Ново химическо вещество/структура обикновено не се включва в ATC системата, преди да има заявление за разрешение за употреба, изготвено за подаване в поне една държава.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: