Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Проф. Линч: Имунната молекула в мастната тъкан регулира складирането на мазнини
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:34 / 15.11.2024Коментари (0)772
©
С настъпването на студените месеци всички говорим за това колко е важно да имаме здрава имунна система, за да боледуваме по-рядко и по-леко. Но, оказва се, нейната функция далеч не се ограничава до това да ни предпазва и да се справя с вируси и бактерии. И може да има пряка връзка дори с теглото ни.

Според ново проучване, ръководено от проф. Лидия Линч и публикувано в списание Nature, ключови имунни клетки - Т клетки, които произвеждат веществото интерлевкин-17А (IL-17A), проявяват повишена чувствителност към гени на "молекулярния часовник". Въпросните гени са пряко свързани с регулирането и ефективното съхранение на мазнини - процес, който се повлиява до голяма степен и от циркадните ритми на организма.

Според проф. Линч, съвременният живот, който водим, често е причина за нарушаване на естествените модели на сън. А откритието, че имунната молекула в мастната тъкан регулира складирането на мазнини е от съществено значение, защото може да е предпоставка за намиране на нови начини за справяне със затлъстяването - именно чрез регулация на циркадните ритми.

По-просто обяснено, това са биологични процеси с 24-часов цикъл, които гарантират, че ключовите функции в организма се случват в определени часове, за да синхронизират тялото с сигналите от околната среда. Конкретен пример е цикълът сън-събуждане, който е свързан с естествения цикъл на слънцето тъмнина-светлина.

Имунната ни система също работи по свой циркаден ритъм, за да подготвя тялото ни да се бори с инфекциите в определени часове от деня. Този процес е важен и за функциите на различни органи и системи - например специални клетки в червата доставят метаболитни сигнали, за да оптимизират усвояването на хранителните вещества. Затова и се казва, че имунитетът започва от червата, предаде lifestyle.bg.

Проф. Линч обръща специално внимание на Т-клетките, които са разположени близо до мозъка, защото тяхната активност оказва по-голям ефект върху редица процеси като учене и запаметяване. Но едновременно с това може да повлияе и на конкретни мозъчни области, участващи в регулирането на температурата и метаболизма в тялото, пише SciTech Daily.

Също така смята, че в бъдеще могат да се изобретят лекарствени терапии съдържащи (IL-17A), които да подпомагат циркадния ритъм на имунната система и по този начин да противодействат на затлъстяването, дори ако имаме нездравословни навици като късно лягане или пък работим на смени и през нощта.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зверство срещу 18-годишно момиче
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: