Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Сеизмоложка обясни как да разберем за земетресение от 5 до 30 секунди преди труса
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:41 / 02.03.2023Коментари (0)482
© ЕРА/БГНЕС
Земетресенията не могат да бъдат предсказани, въпреки напредналите технологии и желанието на много хора, коментира за Радио Варна доц. Пламена Райкова, сеизмолог от Института по геофизика, геодезия и география към БАН.

Няма как учените да знаят на 100% кога точно ще се реализира земетресение и каква сила и енергия ще се освободи от този разлом, защото това явление е непредсказуемо, каза още тя. Затова в държави с изявена сеизмичност, като Япония, се залага повече на антисеизмичните конструкции при строителството и обучението за реакция на хората, за да се опазят възможно най-много човешки животи и да има възможно най-малко материални щети.

Доц. Пламена Райкова посочи, че в операционните системи на мобилните телефони има вградени приложения, които предупреждават за земетресения от 5 до 30 секунди преди човек да усети труса. Самата тя ползва приложението на личния си телефон. То обаче не предсказва земетресенията така, както би ни се искало – да знаем примерно предварително два дни, категорично заяви сеизмологът.

Полезно е с това, че човек може да реагира както прецени, че е най-добре за него и ако желае да се евакуира от сграда, за краткото време преди да усети труса. По същия начин в Института по геофизика, геодезия и география към БАН се задействат системите за предупреждение, но не може да се бие тревога непрекъснато при всяко включване на уредите, защото в повечето случаи може да се допринесе за повече паника, заяви доц. Райкова пред БНР.

По нейните думи към момента сеизмичната обстановка в България е сравнително спокойна, а регистрираните земетресения тази година говорят за слаба сеизмична активност по нашите земи. Земетресенията в Турция ще продължат и повече от година, коментира ситуацията там доц. Пламена Райкова и това не трябва да ни плаши, защото е един съвсем естествен процес.

У нас учените в БАН извършват денонощни наблюдения чрез 40 станции разположение на територията на цялата страна, данните от тях публикуват в интернет страницата на института и те са достъпни за всеки, който желае да ги използва.

Още по темата: общо новини по темата: 140
26.11.2024 »
16.11.2024 »
11.11.2024 »
11.11.2024 »
09.11.2024 »
01.11.2024 »
предишна страница [ 1/24 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Енергийна криза
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: