Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Съвети как да победим "зимния блус"
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 12:05 / 10.12.2024Коментари (0)1482
©
Освен по-ранния залез, смяната на часовника също сигнализира за по-късите дни през зимата.

Онлайн хората вече се подготвят за ограничената дневна светлина, като споделят съвети как да победят "зимния блус“, общ термин за чувство на по-уморено състояние, когато навън е по-тъмно и по-студено.

 Както преминаването от лятно към стандартно часово време, така и кратките дни през зимата могат да повлияят на здравето на хората, смятат експертите.

От проблеми с циркадния ритъм до по-сериозни проблеми с психичното здраве като сезонно афективно разстройство, ранните залези често се свързват с нежелани последици за здравето.

"Може да ви отнеме около седмица, за да се приспособите към това“, каза д-р Арти Гроувър, медицински директор на Центъра за медицина на съня в Медицински център Туфтс, пред Health .

Промяната на някои навици в начина на живот може да улесни този преход и следващия зимен сезон, обясни тя. Постоянното усещане за отпадналост обаче, когато има малко светлина, е знак за по-голям проблем.

"Не можеш просто да обвиняваш часовника за всичко“, каза Гроувър. "Не искате да забравяте други неща, които може да повлияят на настроението ви и как се приспособявате към по-мрачните дни.“

Ето как дневната светлина влияе на тялото и как най-добре да се приспособим към по-ранните залези през зимните месеци.

Как смяната на часовниците може да повлияе на нашето здраве?

Въпреки че повечето американци предпочитат лятното часово време, много здравни експерти са съгласни, че е по-добре хората да са на стандартно време.2

"Това съответства – за повечето хора – на по-естествения циркаден ритъм“, каза д-р Орен Коен , асистент по медицина в катедрата по белодробни, интензивни грижи и медицина на съня в Училището по медицина на Икан в планината Синай, пред Health .

Докато лятното часово време измества часовника назад за повече слънчева светлина вечер, стандартното време се връща към нормален график на часовника, с повече светлина сутрин.

Сутрешната светлина и вечерната тъмнина са това, от което тялото се нуждае съответно, за да се събуди и да заспи.

"Принудени сме да се събуждаме за училище и за работа в определено време“, каза Коен. "И за оптимално здраве на съня, вие искате рано сутрин да се излагате на светлина.“

И докато мнозина не харесват по-ранните залези, които идват с есенния преход от лятно часово време към стандартно време, това е по-добре за цялостното благосъстояние, отколкото обратния преход, който се случва през пролетта.

"Промяната на стандартното време е нещо като да получите джетлаг за един час“, каза Кенет Лий, MD , медицински директор на Центъра за нарушения на съня в UChicago Medicine. "Връщането към стандартното време всъщност е по-лесно за повечето хора.“

Въпреки че преминаването обратно към стандартното време обикновено е по-здравословно - и обикновено означава допълнителен час сън - самият акт на смяна на часовниците на два пъти годишно не е чудесен за здравето на хората.

"Вече има много хора, които имат проблеми с модулирането на циркадния си ритъм или с привеждането в съответствие на циркадния си ритъм с цикъла на съня си“, каза Коен. "Всеки път, когато коригираме часовника, това е нещо като уязвим период за много хора, които вече имат затруднения да се опитват да поддържат постоянен график за сън.“

Въпреки че връщането към стандартното време като цяло е по-добро за циркадния ритъм и съня на хората, по-ранните залези и по-тъмните дни през късната есен и зимата могат да имат отрицателни последици за определени хора.

"Обикновено хората, които са склонни към сезонни афективни разстройства , могат да бъдат засегнати повече през тези месеци [с] по-кратки или по-тъмни дни“, каза Гроувър. "Поради липса на слънчева светлина, можем да изпитаме намаляване на хормона или химикал в нашия мозък, наречен серотонин , който е химикалът, който ни кара да се чувстваме добре.“

Витамин D, който хората получават основно от слънчевата светлина, помага на тялото да регулира серотонина и мелатонина, което помага на тялото да заспи.

Изследователите предполагат, че за хората със сезонно афективно разстройство (SAD) със зимен модел липсата на слънчева светлина може да доведе до твърде ниски нива на серотонин или твърде високи нива на мелатонин.

Хората със зимно разстройство обикновено изпитват симптоми като постоянна тъга или безпокойство, чувство на безнадеждност, умора, прекомерен сън, социално оттегляне и преяждане.

 

Това обикновено е по-често при хора, които вече имат разстройства на настроението като тревожност, депресия или биполярно разстройство , казаха експерти.

Приспособяването към тъмнината през зимата също може да бъде по-трудно за хората, които имат "забавена фаза на заспиване“ или тези, които предпочитат да си лягат и да се събуждат късно, добави Коен, тъй като те ще преживеят по-малко часове слънчева светлина, отколкото ранните птици.

 

Доста обичайно е хората просто да се чувстват малко по-ниски през по-тъмните дни – проучване от 2022 г. установи, че почти 40% от американците казват, че настроението им се влошава през зимата.Тези "зимни блусове“ не са тъжни, но все пак могат да повлияят на цялостното благосъстояние на хората, когато се стъмни.1

 

"Това всъщност не е свързано със стандартното време в частност, но като цяло дните са по-кратки“, каза Лий, "има своите ефекти върху тялото по отношение на настроението и депресията.“

Управление на ранните залези и по-тъмните зимни дни

Съвсем нормално е хората да отнемат няколко дни, за да се приспособят към променените часовници.

"Отнема известно време на хората, за да свикнат с превключването на времето към стандартно време“, каза Лий. "Повечето хора могат да се приспособят в рамките на няколко дни, при някои може да е дори по-дълго.“

Въпреки това има промени, които хората могат да направят, за да улеснят прехода към по-кратки дни, казват експерти.

Светлинните кутии могат да бъдат изкуствен начин за получаване на повече слънчева светлина и хората могат да говорят с лекаря си, за да видят дали могат да "помогнат за подобряване на настроението, да помогнат за подобряване на сезонното афективно разстройство и да помогнат за приспособяване към по-ранното време“, каза Коен.

Но естествената светлина все още е най-добрата, поясни той. Ако е възможно, най-добре е да излезете навън за 15 до 30 минути след като се събудите, за да се изложите на естествена светлина.

Освен това упражненията са от решаващо значение през зимните месеци, дори ако е по-трудно да намерите мотивация за движение. Коен обясни, че упражненията насърчават добрия сън и могат да отделят ендорфини, които също са полезни за справяне с промените в настроението през зимата.

Най-важното нещо, което трябва да направите, е да поддържате постоянен график за сън, каза Гроувър.

"Точно като настройването на аларма за събуждане, мисля, че също така е важно да се опитате да настроите аларма за заспиване или поне време за започване на този период на релаксация преди лягане“, добави Коен.

И въпреки че по-тъмните дни носят риск от по-лошо психично здраве за някои хора, Лий и Коен подчертаха, че стандартното време и тъмните вечери не са лоши.

През лятото "може да е трудно да си легнете поради това естествено излагане на светлина на открито“, каза Коен. "Мисля, че това може да е положително, фактът, че слънцето залязва по-рано. Това трябва да подскаже на хората: "Е, това е време, това е период от годината, в който наистина да възстановя навиците си за сън.“

Въпреки това, ако проблемите със съня или настроението продължат да продължават седмици или месеци след традиционното преходно време, най-добре е да се включи психолог , специалист по съня или друг здравен специалист, казаха Лий и Коен.

"Хората ще бъдат засегнати от това на индивидуална основа“, каза Коен. "Хората трябва да имат план за здраве и уелнес [...], защото може да бъде много труден момент за много хора.“

Още по темата: общо новини по темата: 449
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
предишна страница [ 1/75 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Лоша инфраструктура в София
Зима 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Катастрофи в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: