Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Тази практика се ползва от години, ето как да се подготвите за нея
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:51 / 20.12.2024Коментари (0)572
©
Релаксиращата практика парна баня има дълга история. С пристигането на тюрките в Анадола, тяхната култура се прелива с таз на римляните. Римляните са се наслаждавали на така наречените “римски бани" или терми, които са обединявали хора от различни социални прослойки на едно място. 

Какво е парна баня - произход и предназначение

Една от най-релаксиращите активности е парна баня. Тя представлява затворено помещение, в което влажността на въздуха е 100% и температурите достигат до 60ºC. Парната баня се отоплява с парогенератори, които изпаряват вода и поддържат гореща и влажна атмосфера. Освен отпускащото и успокояващо действие, парната баня има и здравни ползи.

Древните римски бани са имали важна социална и обществена функция. Те са използвали естествен източник на пара от подземни горещи извори. Археологически разкопки в манастирския комплекс в макурийския град Хамбукол разкриват, че една от стаите му е била използвана като парна баня.

В някои култури тази практика се е запазила в годините – турските хамами и руските бани са такъв пример. Днес, можем да посетим парна баня във фитнес или в СПА център. 

Вътрешността на една парна баня представлява помещение, в което има мраморни, дървени или каменни пейки, на които можем да легнем. Обичайно светлината е затъмнена, което помага да се отпуснем и да се насладим на тази тиха зона, вдишвайки горещите пари.

Как да се подготвим за парна баня?

Преди да влезем в парна баня е добре да се подготвим, следвайки тези стъпки: 

- Приемете няколко чаши вода, защото тялото ни ще се изпоти и може да се дехидратира

- Измийте старателно тялото си, за да се почистят порите ви

- Не е препоръчително да се храните 1 час преди парна баня

- Направете разтягане преди да влезете в парната баня, за да раздвижите мускулите си. Това ще повиши кръвообращението ви и ще позволи на токсините по-лесно да напуснат организма ви.

 

Препоръчително е да сме добре хидратирани преди да се подложим на парна баня, както и да не изпитваме тежест заради храна. Това улеснява организма ни да се отпусне. 

По време на престоя ни в парната баня също е добре да спазваме конкретни указания, за да се чувствате удобно и процедурата да бъде правилно изпълнена.

- Носете памучна кърпа

- Осигурете си необходимото време, за да се отпуснете напълно

- Отпуснете се и се съсредоточете върху дишането си. Може да затворите очи, ако това ви помага да се фокусирате

- Пийте вода и по време на престоя си в парната баня

- Престоят ви е добре да бъде между 5 и 20 минути

След като излезем от парната баня има още няколко стъпки, които е добре да спазим, за да може изживяването да бъде пълноценно и да доставим на тялото си необходимата релаксация. 

- Охладете тялото си постепенно

- Вземете си повторен душ

- Легнете и се отпуснете за още няколко минути

Ползи от парната баня

Ползите на парната баня са в следствие на горещия и влажен въздух, който циркулира през телата ни и повишава кръвообращението. 

Отпушва организма

При запушен нос, кашлица и дразнене в гърлото, лигавицата е възпалена и нейната секреция се увеличава. Парната баня създава благоприятна среда тези телесни течности да се разградят, при вдишването на топлина с такава висока температура. 

Може да помогне за отпушване на синусите и белите дробове и да облекчи болестното ни състояние временно. Проучване от 2022 г. дава сведения, че вдишването на пара, особено допълнено с йога пози, може да помогне за подобряване на хроничния синузит.

Клинично изследване показва, че ефективността на вдишването на пара при хора с хроничен синузит, има значително подобрение само при главоболие, но не и за повечето други симптоми.

Намалява възпалението

Парните бани сами по себе си не лекуват тежки състояния, но изследователите са съгласни, че загряващата терапия може да помогне при системни възпаления. Възпалението е свързано с много болестни състояния като инсулт, рак, сърдечни нарушения, затлъстяване, диабет и респираторно заболяване.

Проучване по темата твърди, че практиките, които временно повишават телесната температура и по този начин намаляват възпалението, могат да бъдат полезни за хора, чиито физически или когнитивни ограничения им пречат да спортуват редовно.

Подобрява кръвообращението

Горещите изпарения помагат за добрата циркулация на кръвта. Подобреното кръвообращение може да доведе до понижено кръвно налягане и по-здраво сърце. Действа благоприятно, стимулира заздравяването на кожната тъкан, което е често срещано усложнение при по-възрастни хора.

Намалява нивата на стреса

Продължителният престой в парна баня може да помогне да се отпуснем, но изследователите не са сигурни защо. Някои теории са, че отделената топлината помага на тялото да произвежда ендорфин, така нареченият “хормон на щастието". Той помага за намаляване на нивото на стреса и безпокойството.

Друго обяснение е, че парната баня помага на тялото да намали кортизола, хормонът, произвеждан в отговор на стреса. При понижаване нивата на кортизол, се чувстваме по-спокойни.

Изследователите установяват, че една до две седмични посещения на парна баня могат да доведат до краткотрайни подобрения в кръвното налягане. Използването за по-дълъг период от време води до по-висока толерантност към стрес и подобрява здравето.

Изгаряне на калории

Изпотяването в парната баня не е инструмент за по-бързо отслабване. По време на парна баня теглото, което се губи е от течности. Важно е да се приема много вода по време на престоя, за да се хидратираме. По този начин загубеното тегло се възвръща. 

Парните бани могат да повишат честотата на сърдечния ритъм и по този начин да направят тренировките по-ефективни, но със сигурност не могат да бъдат заместител на упражненията. 

Действа благоприятно на психичното ни здраве

Изследване установява, че вдишването на водни изпарения помага да се фокусираме върху дишането и състоянието на съзнанието си. Това са много положителни психологически ползи за организма ни. 

Положителните промени включват подобряване на съня, намаляване на стреса, повдигане на настроението и продуктивността. Едно финландско проучване показва, че парната баня може да има благоприятен ефект върху състояние на деменция.

Заздравява кожата

Топлината на парната баня отваря порите на кожата ни и по този начин позволява да се отървем от токсините, които се трупат в тях. Изпотяването отстранява замърсяванията и мъртвата кожа, които могат да предизвикат запушване на порите. 

Чрез парна баня кожата ни може да се изглади и пъпките да намалеят. По този начин може да постигнем една по-сияйна, здрава и красива кожа.

Подпомага при възстановяването след тренировка

Топлината може да помогне на мускулите да се отпуснат. По този начин болката, която изпитваме непосредствено след тренировка или мускулната треска, може да се облекчи. 

Топлината и влажността в парната баня, в комбинация, въздействат по-добре и по-бързо на мускулатурата, отколкото просто затопляне на болезненото място. 

Ставите ни също се чувстват по-добре, след като се затоплят, след като са били натоварени от физическа тренировка. Посещението на парна баня преди тренировка също е добър вид загрявка, който ни помага да сме по-гъвкави и мобилни, пише forlife.bg.

Схващанията в ставите може да намалеят при посещение на парна баня. При добро загряване на мускулите и ставите се намалява шансът от контузии.

Подпомага здравето на сърдечно-съдовата система

Изследване от 2011 г. показва, че телата на някои хора отделят хормони, които променят сърдечната им честота по време на парна баня. Алдостеронът е един от тези хормони и той регулира кръвното налягане. Този хормон може да понижи високото кръвно налягане. Това е една от причините парната баня да ни кара да се чувстваме спокойни.

Проучване от 2021 г. твърди, че парните бани могат потенциално да подобрят сърдечната функция, намалявайки кръвното налягане при хора без здравословни проблеми.

Рискове от парната баня

Парната баня не крие рискове, ако не се прекалява с престоя в нея. Не е препоръчително по-дълго от 20 минути да се вдишват горещите изпарения и не е добре да го правим всеки ден. 

Неблагоприятните последствия, които може да изпитаме, ако прекалим с парната баня, могат да бъдат:

Дехидратация

Бактериални инфекции – въпреки високата температура, която се постига, тя не може да унищожи бактериите и микробите, ако попаднат такива в парната баня

Топлинни заболявания като изгаряния, топлинен удар, спазми, припадъци и световъртеж 

Заключение

Парната баня може да има благоприятно действие върху физическото и психическото ни здраве, но най-голямата доказана полза от нея е релаксиращото действие.

Също така помага за пречистване на токсините от организма ни и е натурален начин, с който да поддържаме нивото на стрес ниско. Продължителното посещение на парна баня позволява на тялото да се приспособи към високата температура и влажност и подпомага сърдечната дейност.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Избори в Германия
Издирват 13-годишно момче със Синдром на Даун в Старозагорско
Катастрофи в Кюстендилско
Избори в САЩ
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: